HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Freya Hoffmeister: Čtyři roky plavby kolem Jižní Ameriky (Aula, Sál osobností, NE 12:00 - 13:30)

Freya Hoffmeister: Čtyři roky plavby kolem Jižní Ameriky (Aula, Sál osobností, NE 12:00 - 13:30)

Freya Hoffmeister v květnu 2015 dokončila čtyři roky trvající plavbu kolem Jižní Ameriky, při které urazila celkem přes 27 000 kilometrů bez doprovodného plavidla. Většinu cesty zvládla sama, druhou etapu s ní jel její partner Peter, kterého poznala na své předchozí plavbě kolem Austrálie. Kromě části Panamského průplavu, kde kvůli velkým lodím nemohla na kajaku jet, obeplula celý kontinent. 

Kareta obrovská vylezla na palubu u Rio de la PlataKareta obrovská vylezla na palubu u Rio de la Plata

Přistání v amazonské deltěPřistání v amazonské deltě

Klidná hladina v průlivu Beagle (Ohňová země)Klidná hladina v průlivu Beagle (Ohňová země)

Ze širokého zálivu Rio de la Plata v Buenos Aires pádlovala Freya na jih v drsných, větrných vodách podél argentinských břehů. Nevyužila "zkratky" přes Magellanskou úžinu nebo Beagle Channel. Místo toho obeplula velký drsný ostrov Tierra del Fuego a zamýšlela plavat kolem Cape Horn na Isla Hornos, nejjižnější cíp Jižní Ameriky. Přežila nebezpečné poryvy větru přes 60 uzlů a nouzové přistání na nehostinném skalnatém pobřeží. Přijďte si poslechnout její neuvěřitelné vyprávění.

Freya HoffmeisterFreya Hoffmeister

*1964 v Německu

Bývalá účastnice soutěže krásy Miss Germany měla talent na sport odmala. Jako dítě závodila ve sportovní gymnastice, ale příliš vyrostla, a proto se postupem času začala věnovat kulturistice a skákání padákem. Na kontě má do dnešního dne přes 1500 seskoků, mimo jiné také 500 seskoků jako tandemová instruktorka, a vůbec jako první seskočila v tandemu nad severním pólem.

S pádlováním na kajaku začala po narození syna v roce 1996. Společně s ním, uloženým v prostoru pro bagáž, trénovala na klidných vodách v okolí svého bydliště.

V roce 2003 podnikla Freya svou první větší plavbu po moři kolem německého a dánského pobřeží. Následovaly cesty kolem ostrovů Amrum, Sylt a Borkum a postupem času začala vítězit v mořských maratonech. Namátkou vyhrála např. Arctic Sea Kayak Marathon v roce 2004 a byla druhá v závodě na 300 km kolem ostrova Fyn. Freya stále zvětšovala ostrovy, kolem kterých pádlovala − v roce 2007 obeplula Island (1620 km za 25 pádlovacích dní), po kterém následoval jižní ostrov Nového Zélandu (2386 km za 48 pádlovacích dní). Tam se také seznámila s Paulem Caffynem, který do té doby jako jediný obeplul Austrálii. Netrvalo dlouho a Freya jeho rekord pokořila. V roce 2009 (jejímu synovi bylo tenkrát necelých 13 let) se vydala na cestu dlouhou 13 790 kilometrů a zvládla ji za 322 dní v tempu 55 km/den – byla o 28 dní rychlejší než Caffyn v roce 1981. Cestu zvládla svépomocí, bez doprovodného plavidla. Letos v květnu dokončila čtyřletou expedici kolem Jižní Ameriky, za kterou obdržela cenu World Paddle Award v kategorii Sportovkyně roku. O její cestě vyšla kniha.


08.10.2017,


POČASÍ 11. A 12. LISTOPADU 2017

Zataženo

PARTNEŘI FESTIVALU 2017

Hannah

Uniqa

 

 

 

Trip Market