Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Osmitisícovky

Osmitisícové vrcholy jsou ve světě vzácností, kterou se může pyšnit pouze jeden světadíl – Asie. Právě na žlutém kontinentě vyrostlo všech čtrnáct osmitisícovek, které najdeme ve dvou pohořích a pouze čtyřech státech. Pokud je řeč o pohořích, tak se jedná o Karákóram a Himálaj. U států jsou těmi šťastnými Nepál (8), Čína (9), Indie (1) a Pákistán (5).

Každá z osmitisícovek má svou jedinečnou historii. Jsou mezi nimi i takové, které sehrály v horolezecké historii některých zemí takovou roli, že si je tyto státy, s nadsázkou řečeno, přivlastňují. Tak například K2 je italská, Annapurna francouzská a Nanga Parbat rádi berou za svou Rakušané. Něco úplně jiného jsou zimní výstupy, o které se horolezci začali pokoušet až v osmdesátých letech. Tady je to jednoduché, jelikož specialisty na zimní lezení jsou Poláci, kteří jsou těmito výstupy pro opravdové tvrďáky snad posedlí. Aspoň jeden Polák byl u deseti z dvanácti zimních prvovýstupů.

Pohled na Broad Peak z Concordia place, autor: KogoPohled na Broad Peak z Concordia place, autor: Kogo

Gasherbrum I, autor: Dr. Olaf RieckGasherbrum I, autor: Dr. Olaf Rieck

Východní stěna Kančendžengy, autor: Carsten NebelVýchodní stěna Kančendžengy, autor: Carsten Nebel

V sekci „osmitisícovky“ se dozvíte nejen základní údaje o každém ze čtrnácti velikánů, z nichž nejvyšší je Mount Everest (8848 m), ale můžete se obohatit také o střípky z historie a jakou stopu na konkrétním vrcholu zanechali Češi. Kořením pak budou zajímavosti, které s daným vrcholem nějakým způsobem souvisí.


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz