HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Skoro dokonalý okruh po čtyřech chatách kolem majestátního Dachsteinu (2995 m)

Skoro dokonalý okruh po čtyřech chatách kolem majestátního Dachsteinu (2995 m)

Dachstein není jen impozantní hora k výstupům po feratách a známými lezeckými cestami jako Steinerweg a Pichlweg, nýbrž i fascinujícím masivem pro horské túry.Co takhle užít si majestátní Dachstein trochu jinak a vyhnout se hlavnímu náporu davů v okolí vrcholu? Jedinečný čtyřdenní okruh po pohostinných horských chatách slibuje nádherná panoramata i pravou horskou romantiku.


Dachstein, Rundwanderweg - Rauchkar, Alpy, Rakousko Dachstein, Rundwanderweg - Rauchkar, Alpy, Rakousko

Feisterscharte směr Krippenstein, Alpy, Rakousko Feisterscharte směr Krippenstein, Alpy, Rakousko

Dachschstein, Rundwanderweg - Pernerweg, Alpy, Rakousko Dachschstein, Rundwanderweg - Pernerweg, Alpy, Rakousko

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


 

Vrchol Hoher Dachstein leží na hranici mezi Štýrskem a Horním Rakouskem a s výškou 2995 m je zároveň nejvyšším vrcholem obou těchto spolkových zemí. Vrcholové partie masivu leží pod ledovým příkrovem Hallstatského, Schladminského a Velkého a Malého Gosauského ledovce.

Čtyři chaty – jedna cesta

Krajinově různorodý vysokohorský okruh zvaný Dachsteinhüttenrunde (doslova okruh kolem Dachsteinu po chatách) spojuje chaty Austriahütte, Adamekhütte, Simonyhütte a Guttenberghaus. Na túře čekají výhledy na impozantní jižní stěnu Dachsteinu, vápencové plato, obnažený modravý ledovec a řadu okolních vrcholů. Na začátku léta, kdy se místní příroda probouzí k životu, jsou svahy hor poseté pestrobarevným alpským kvítím. Slunečná odpoledne můžete po túře strávit relaxací na terasách horských chat a užívat si nádheru kolem.

Die Austriahuette vorder Dachstein-suedwand, Alpy, RakouskoDie Austriahuette vorder Dachstein-suedwand, Alpy, Rakousko

Ačkoli se dá okruh jít odkudkoli, doporučujeme zahájit ho na chatě Austriahütte a jít ve směru hodinových ručiček, abyste nejtěžší úsek trasy překonali první den.

Austriahütte skýtá nádherný výhled na Dachstein, Torstein (2948 m) i na Nízké a Vysoké Taury. Za jasných dnů je odsud možné dohlédnout na ledové špičky Hochalmspitze (3360 m) a Großglockneru (3798 m). Chata také spravuje Alpinmuseum, které poutavě vypráví o dějinách Dachsteinu. Na chatu se dostanete za 20 minut z parkoviště u stanice Dachstein-Südwand-Bahn (1695 m) a asi za hodinu z Ramsau am Dachstein (Gasthof Edelbrunn, 1340 m).

Prověrka přes Windlegerscharte

První, nejnáročnější a zároveň nejpůsobivější etapa od Austriahütte (1638 m) vede přes příkré suťovité sedlo Windlegerscharte (2401 m) k Adamekhütte (2196 m). Od parkoviště u Türlwandhütte/Dachstein-Südwand-Bahn vede úvodní část první etapy po cestě č. 615 k Südwandhütte (1871 m).

Dachstein, Rundwanderweg - sedlo Tor, Aply, RakouskoDachstein, Rundwanderweg - sedlo Tor, Aply, Rakousko

Dál pokračujeme po Pernerweg č. 617 pod monumentální vápencovou masou jižní stěny Dachsteinu, kudy k vrcholu vedou známé lezecké cesty Steinerweg a Pichlweg dlouhé přes úctyhodných 20 délek. Nastoupáme do sedla Tor (2033 m), které je vstupní branou do království hor a ledu. Víc než 1300 výškových metrů stoupání a zajištěné pasáže do strmého sedla Windlegerscharte prověří fyzičku i technické schopnosti. Po Linzerweg č. 614 sestoupíme ze sedla na Adamekhütte.

Vyhlídkový úsek k Simonyhütte

Od Adamekhütte pokračuje trasa cestou č. 614 nahoru k Hoher Riedel a odbočuje vpravo na značenou cestu č. 650 ve směru k Simonyhütte. Okolní šedé vápencové stěny i suťoviska jsou poseté zbytky sněhu. Daleké výhledy do kraje si užijeme ze sedla Hosswandscharte (2187 m). Pokračujeme k vrcholu Hoher Trog (2359 m), odkud se otvírá výhled na dachsteinské plato z nové perspektivy. Vrcholy Gjaidstein, Krippenstein, Taubenkogel i samotný Dachstein se odhalují v plné kráse. Přes několik příkrých míst sestoupíme k chatě Simonyhütte (2203 m), která je už z dálky dobře viditelná. 

Přes dachsteinské plato

Nejdelší etapa trasy ze Simonyhütte na Guttenberghaus vede půvabnou krajinou mezi klečí a kolem kvetoucích alpských luk. Cestou č. 650 vyrazíme přes Zirbengrube ke Krippensteinu (nesplést s cestou směr Taubenkogel). Za horskou chatou Gjaidalm (1738 m) zůstáváme ještě krátce na cestě č. 650, před lanovkou ale odbočíme po cestě č. 616 ostře vpravo směrem Guttenberghaus (2146 m) přes plato Dachsteinu. Závěrečným stoupáním se přehoupneme přes sedlo Feisterscharte, odkud už je dobře vidět Guttenberghaus o kus níž.

Dachstein-Rundwanderweg - mezi vrcholy Torstein a Raucheck, Alpy, Rakousko Dachstein, Rundwanderweg - mezi vrcholy Torstein a Raucheck, Alpy, Rakousko

Závěrečná etapa vede z Guttenberghausu po cestě č. 618 kolem vrcholu Eselstein (2556 m) přes sedlo Gruberscharte (2364 m) a Landfriedtal do sedla Edelgrießhöhe (2489 m). Tady je na výběr mezi zajištěnou sestupovou cestou č. 673 vlevo nebo sestupem přes sněhové pole cestou č. 672 vpravo. Obě cesty vedou po sestupu skoro 900 výškových metrů k našemu výchozímu bodu – Austriahütte.

Lanovkou mezi velikány

Před trekem nebo po jeho skončení doporučujeme vyjet lanovkou Dachstein-Südwand-Bahn na Hunerkogel do výšky asi 2600 m a rozhlédnout se po ledovci, nad nímž se tyčí Dachsteinu a okolní vrcholy, jako je Dirndln (2818 m), Großer Koppenkarstein (2863 m), Hoher Gjaidstein (2794 m) nebo Mitterspitz (2925 m). Po ledovci se můžete projít i k chatě Seethaler (Dachsteinwartehütte), odkud je vrchol Dachsteinu takřka na dohled.

Infobox: Okruh kolem Dachsteinu

Trasa: 1. etapa: Austriahütte(1638 m) – Adamekhütte (2196 m), 10,3 km, 6,5 h, převýšení +1332 m/-781 m. 2. etapa: Adamekhütte (2196 m) – Simonyhütte (2205 m), 6,7 km, 4 h, +513 m/-490 m. 3. etapa: Simonyhütte (2205 m) – Guttenberghaus (2146 m), 14,6 km, 5 h, +592 m/-646 m. 4. etapa: Guttenberghaus (2146 m) – Austriahütte (1638 m), 7,1 km, 4,5 h, +444 m/-964 m.

Délka: 4 dny, 39 km.

Převýšení: Asi 2900 m.

Obtížnost: Jedná se o středně těžkou túru, nezbytný je jistý krok, odolnost proti strachu z výšek a schopnost překonat zbytky sněhových polí.

Období: Od července do září. V zimě není trasa z důvodu lavinového nebezpečí schůdná.

Ubytování: Místo na spaní si včas rezervujte. Všechny chaty na tomto okruhu náleží Alpskému spolku Alpenverein, jehož členové obdrží slevu min. 10 eur na přenocování na těchto chatách. Více ohledně členství v Alpenverein Edelweiss na www.edelweiss.cz.   + logo Edelweiss

Mapa: Alpenverein č. 14 – Dachsteingebirge v měřítku 1:25.000. Mapu si můžete objednat na www.edelweiss.cz.

Dostupnost: Z Prahy i z Brna zhruba pět hodin autem.

Parkování: Nejlepší možnost parkování je u údolní stanice lanovky Dachstein-Südwand-Bahn poblíž hotelu Türlwand. Cesta k lanovce je placená (14 euro). Při zakoupení jízdenky na lanovku jsou náklady za mýtné odečteny.

Lanovka: Obousměrná jízdenka na Dachstein-Südwand-Bahn vyjde na 38 euro. V rámci přespání na chatě Austriahütte je zahrnuta i Dachstein-Sommercard (od roku 2017 od dvou nocí), která obsahuje mimo jiné bezplatnou jízdenku na lanovku.

 

AV - logo

 


10.09.2018, Hana Veselá


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz