HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• SLOVENSKÉ HORY

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Slovenské hory

Pokud budeme považovat naše české hory za druhý domov každého českého turisty, tím následujícím domovem budou určitě slovenské hory. A proč ne třeba (z mnoha míst České republice stejně vzdálené) Alpy? Ty totiž nikdy nebyly součástí naší vlasti, nikdy neposkytovaly útočiště všem, kteří chtěli útéct do divočiny a dobývat (vele)hory, ale za hranice kvůli nastolenému politickému režimu nemohli odjet, nebo na to neměli prostředky. Ve slovenských horách si český národ plnil sny o pravém dobrodružství. Právě proto mají především dříve narození turisté velmi pozitivní vztah k horám na Slovensku a mladší generace ho od nich ráda převzala. Právem.


Chata pod SuchýmChata pod Suchým, Malá Fatra

Rysy, Slovensko/PolskoRysy, Slovensko/Polsko

Demänovské sedloDemänovské sedlo, Nízké Tatry

Slovenské hory se staly (a samozřejmě stále jsou!) rájem pro odvážné horolezce, kteří chtěli stoupat do závratných výšin a zakusit nejryzejší dobrodružství v nezměrných kamenných stěnách a přitom být na dosah domova. Jejich cílem byly především Vysoké Tatry (jsou i národním parkem) na hranici s Polskem, nejmenší velehory světa s nejvyšším vrcholem Slovenska a celého Karpatského oblouku - Gerlachovským štítem (2655 m n. m.), do nějž spadají. I další místní vrcholky lákaly k vylezení a jsou symbolem tatranského horolezectví - Lomnický štít (2633 m n. m.), Rysy (2499 a 2503 m n. m.), Pyšný štít (2623 m n. m.), Ľadový štít (2627 m n. m.), Malý Kežmarský štít (2514 m n. m.) a desítky dalších. Nikoho nepřekvapí, že právě zde se psala nejvýznamnější historie (česko-)slovenského horolezectví, a pokud někdo tomuto královskému "sportu" neholdoval, mohl do Vysokých Tater vyrazit bez problémů za pěší turistikou a náročnost zvolit dle svých možností! Dodnes směřují ti nejodvážnější například do západní části Tater - Roháče nabízí několik vrcholů zajištěných řetězy. Četné zkušenosti jsou namístě!

A pro pěší turistiku jsou na Slovensku jako stvořeny i stovky dalších lokalit v krásných a místy divokých horách (o čemž svědčí i přítomnost medvěda hnědého, vlka obecného aj.). Nejkrásnější několikadenní hřebenovku celého Slovenska (a možná i Česko-Slovenska) nabízejí Nízké Tatry, menší sourozenec Vysokých. Velmi divoké pohoří na ukrajinsko-polsko-slovenských hranicích Vihorlat či Bukovské vrchy zaručují naprostou samotu a turistický relax od lidí na nejvyšší úrovni. Ze země ostře vystupující bílá pyramida, Veľký Rozsutec, (1610 m n. m.) v pohoří Malá Fatra jasně ukazuje, že nezáleží na celkové výšce hor, impozantní masív lze hledat v každém koutu země. Orava a Kysuce jsou syrový a drsný kraj, který návštěvníkům naopak ukazuje, že je třeba vážit si všeho, co příroda dává, přibližuje nelehký život pod horami. Hledat musí každý sám, co ho láká!

Veľká VápenicaVeľká Vápenica, Nízké Tatry

Velký Rozsutec na dlaniVelký Rozsutec na dlani, Malá Fatra

Kysucké Beskydy, SlovenskoKysucké Beskydy, Slovensko

 

 

 

 

 

 

 

Podpora turistiky na Slovensku je na vysoké úrovni. Ano, možná se některé tatranské chaty, jichž je v tamních horách hojně, neblýskají alpským stylem a honosnými interiéry i exteriéry, lehce z nich stále dýchá doba nedávno minulá, ale uvnitř jsou k nalezení naše sestry a naši bratři, milí lidé (výjimky potvrzují pravidlo!), kteří společně s námi drželi v dobrém i ve zlém, a ačkoli jsme nyní rozděleni na dva státy, hranice je pro mnohé pouze politickou záležitostí - naštěstí stále nalézáme, co nás spojuje v jeden národ, a mohou to být právě i slovenské hory.

Stačí vlevo vybrat pohoří, o nějž se zajímáte, a hltat čtivé články plné praktických informací našich autorů. Nechcete se k nim přidat?