Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno
HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Mangrt

Výstup na Mangrt

Skupinu Jalovec – Mangrt vymezují sedla Vršič (1611 m) a Predel (1156 m). Přes hřeben Predel, masiv Mangrt, stáčející se k východu, a přes hřeben Ponca, mířící opět k severu, prochází italsko-slovinská hranice.V sedle Predel se nachází hraniční přechod spojující údolí s jezerem Lago del Predil v Itálii a údolí řeky Koritnica ve Slovinsku. Název skupiny je odvozen od dvou nejvyšších vrcholů Mangrtu a Jalovce. Od Jalovce směrem na jih vybíhá hřeben, který je zakončen vrcholem Bavški Grintavec, tyčícím se nad údolím řeky Soče.

Výstup na Mangrt (nazývaný též Mangart) lze spojit s prohlídkou pozůstatků starých vojenských opevnění, nacházejících se u hlavní silnice nad údolím potoka Predelica mezi hraničním přechodem Predel a odbočkou k chatě Koča na Mangrtském sedlu.

Od Predelu vyrazíme po silnici směrem k obci Strmec, asi po 1 km odbočíme za zříceninami ostře vlevo na 12 km dlouhou silničku. Cesta vede nejprve údolím Mangrtského potoka, poté stoupá v serpentinách a několika tunely nás dovede až pod masiv Mangrtu k chatě Koča na Man­grt­ském sedlu. Náročnou jízdu po horské kamenité silničce lze přerušit na Mangrtské planině, kde můžete zaparkovat vozidlo a potěšit se krátkou procházkou romantickým údolím podél Mangrtského potoka. Na Mangrtské planině se nachází jedna z mála dosud plně funkčních farem Julských Alp, většina ostatních již byla přeměněna na rekreační objekty.

Popis trasy

Z chaty Koča na Mangrtském sedlu můžeme na Mangrt vystoupit tzv. Slovinskou variantou: od chaty se dáme po Mangrtském chodníku a po chvíli dorazíme na Mangrtské sedlo (2055 m, dosažitelné též vozidlem, závěr cesty je pouze jednosměrný, přímo pod sedlem je možno parkovat. Použití horské silničky je v sezoně za poplatek, vjezd do horních partií doporučujeme zkušeným řidičům pouze za dobrého počasí. I samotný autovýlet do sedla a procházka po náhorní planině již bude pro mnohé velkým zážitkem). Dále pokračujeme podle značení až k severozápadnímu úpatí Mangrtu. Odtud se dáme vpravo zajištěnou stezkou až těsně pod vrchol a poté na vlastní vrchol. Tuto variantu lze doporučit spíše zkušenějším návštěvníkům hor.

Druhou možností je výstup z chaty Koča na Mangrtském sedlu na Mangrt tzv. Italskou variantou: stejně jako u předchozí varianty vystoupáme k severozápadnímu úpatí Mangrtu, na rozcestí se dáme podle značení vlevo Mangrtskou severní stěnou na východní hřeben. Odtud je možné směrem od východu pohodlně dosáhnout vrcholu. V těchto místech je povoleno překročení italsko-slovinské hranice. Italská varianta není tak náročná jako Slovinská varianta.

Výchozí bod: chata Koča na Mangrt­ském sedlu.
Možnost občerstvení: chata Koča na Mangrtském sedlu.
Časový rozvrh: Koča na Mangrtském sedlu – Mangrt 2 hod., zpáteční cesta 1˝ hod.; celkový čas 3 hod.
Náročnost: středně těžký výstup po dobře značených a zajištěných stezkách.
Nejvyšší bod: Mangrt, 2679 m.
Převýšení: 773 m.
Nejvhodnější období: začátek června až konec září.
Upozornění: horská silnice k chatě Koča na Mangrtském sedlu je velmi úzká a stou­pá v četných serpentinách (převýšení cca 900 m), nutno počítat s vyhýbáním se protijedoucím vozidlům.

 

Italské Alpy - východ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava


03.12.2011, Ivo Petr


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz