Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Česko, Maroko, Uganda. Co spojuje tyhle tři země? + VIDEO

Česko, Maroko, Uganda. Co spojuje tyhle tři země? + VIDEO

 

Běh za pitnou vodu! Jinak řečeno vyběhnout z Prahy a protnutím cílové pásky v Maroku se zasadit o to, aby měly děti v Ugandě pitnou vodu. Myslíte, že je to nesmysl?Na 3000 kilometrů dlouhou trať Z Prahy do Maroka se na konci dubna vydal český učitel angličtiny David Chrištof (33).

Proč to všechno dělá?

Cílem projektu „PRAGUE TO AFRICA For Safe Drinking Water“ je získat dostatek financí k tomu, aby mohl být vybudován vodovod v sirotčí škole St. Bonaventura v Ugandě a upozornit veřejnost na to, že pitné vody je na mnoha místech světa nedostatek.

David při tréninku

„Díky vodovodu nebudou muset žáci školy St. Bonaventura přenášet vodu v nesanitárních kanystrech, které pak musí skladovat, čímž voda ztrácí na kvalitě. Žáci tak budou zdravější a budou mít neomezené množství nezávadné pitné vody na mytí, vaření či pěstování zeleniny“ má o smyslu svého úsilí jasno David Chrištof.

Nebude to jen o běhu...

Z 3000 kilometrů chce David tisíc uběhnout a zbytek ujet na kole. Jeho osa je Česká republika - Německo - Švýcarsko - Francie - Španělsko a Maroko.  V extrémních výkonech a závodech není David žádným nováčkem. Má za sebou už více než 20 maratonů a 13 ultramaratonů, z nichž dva byly 160 kilometrové! Další zajímavý závod, kterého se účastnil, byl „Blue Planet Run“ v roce 2007. V nepřetržité štafetě trvající 95 dní se dvaceti běžcům z celého světa podařilo přeběhnout 16 zemí, aby upozornili na světový problém s pitnou vodou.

Trasa s cílem v Maroku, zdroj: Google Maps

Nepůjde jen o bezhlavé směřování k cíli. Na trase se bude David zastavovat v mnoha školách, kde má domluveny přednášky ohledně celosvětového nedostatku pitné vody.

Momentálně je náš maratonec v Německu a jeho průběžný postup včetně fotodokumentace můžete sledovat na jeho facebookových stránkách.

Bude to mít nějaký úspěch?

Nepochybně ano! Pokud by se ze strany Davida jednalo o první akci tohoto typu, tak by mohla mít většina lidí pochybnosti. Jenže loni David běžel ze stejného důvodu z Prahy do Londýna a podařilo se mu tím zajistit 12 000 dolarů. Částka to sice není závratná, ale na to, aby se pitná voda dostala k potřebným, to bohatě stačilo.

Mrkněte na video z loňského „ultraběhu“ do Londýna


Možná by bylo jednodušší oslovit nějakou společnost a požádat o šek na 12 000 dolarů nebo vytáhnout peníze z velké humanitární organizace. Jenže David chtěl svým počinem také vzbudit zájem.

Teď mě nechápejte špatně. To, že někdo přispěl na dobročinné účely, slýcháme často a většinou už se nad tím ani moc nepozastavujeme. Pokud však někdo urazí vzdálenost z Prahy do Londýna či Maroka, a to pouze za využití vlastních sil, minimálně nás to donutí říct si: „Proč“? A to je to, o co Davidovi kromě peněz jde.  Přispět na otevřený účet můžete i vy.

Tady to všechno začalo...

Pokud vás projekt zaujal, podívejte se na stránky jednoho z generálních sponzorů celého projektu, kterým je firma The North Face. Ta je na poli ultramaratonů a extrémních závodů jako doma. Tohle určitě není první ani poslední projekt tohoto typu, na kterém se The North Face podílí.

The North Face


09.05.2013, Jan Haráč


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz