Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Vyražte na Dračí ferratu k sousedům do Rakouska

Vyražte na Dračí ferratu k sousedům do Rakouska

Pokud bych měl vystihnout tuhle "zajištěnou cestu", tak mě napadají slova jako dostupnost, obtížnost B/C, parádní koupání, ocelová lávka nad propastí a letecké výhledy.Via Ferrata co by kamenem dohodil!

Je to k ní sotva pár hodin jízdy od našich jižních hranic. Její rozeklaná hradba se zvedá nad klidnou hladinou Mondsee, jednoho z věhlasných jezer rakouské Solné komory, a skalní okno pod jejím vrcholem prý prorazil sám čert, když letěl na pomoc nepoctivé hospodyni. Drachenwand, Dračí stěna, vápencový tesák, po jehož východní hraně byla v roce 2008 vybudována jedna z nejkrásnějších zajištěných cest celé oblasti – Drachenwand Klettersteig.

Příjezd a přístup je rychlý a snadný. Mondsee je jedním z nejbližších jezer Solné komory a skoro až na jeho břeh nás dovede dálnice A1 z Lince. V městečku Mondsee (exit 265)  sjedeme na silnici č. 154 ve směru na St.Gilgen a za vesnicí St. Lorenz si pohlídáme odbočku k hostinci Gasthof Drachenwand. Zaparkovat můžeme hned u restaurace. Přímo nad našimi hlavami se lákavě  tyčí šedavá stěna s okénkem Drachenloch pod vrcholovým ostřím. Jištěná cesta začíná necelou půlhodinku chůze odtud.

Pojďme se podívat nahoru

Strašidelného názvu „Dračí“ se nejspíš nikdo nezalekne, českého milovníka horské romantiky však může zaskočit vysoký počet kolegů se stejným cílem. Drachenwand Klettersteig je opravdu velmi atraktivní a vyhledávaný a zejména o víkendu se může parkoviště i přilehlá louka už brzy po ránu zaplnit dlouhou řadou aut.

Ferata (pomístně samozřejmě „klettersteig“) začíná soustavou kolmých žebříků. Pak se proplétá po členitém hřebínku, až vyústí do vzdušných stěnových úseků s parádními výhledy na jezero i okolní štíty Solné komory. Asi ve dvou třetinách se trasa rozdvojuje. Nalevo můžeme pokračovat v trojkovém skalním lezení, pravá varianta nás dovede na asi nejproslulejší atrakci Dračí stěny – visutou lanovou lávku levitující nad hlubokou propastí. Nad ní se cesty opět spojí a následuje závěrečný bonbónek v podobě exponovaného traverzu po kolíkách. Výhled od vrcholového kříže je pak doslova letecký.

Drachenwand Klettersteig zdaleka není celodenní túra. Na výstup s převýšením 400 m budeme potřebovat 2 – 3 h času. Docela zdlouhavý je pak sestup. Štrachání po lesní pěšině proložené několika žebříky zabere asi 1,5 h. Nejtěžší úseky feraty jsou obtížnosti C, většina však B. Celá Dračí stěna je pověstná lámavostí skály, takže i vzhledem k vysoké návštěvnosti je helma určitě nezbytnou součástí vybavení. Názorný nákres trasy najdeme na stránkách drachenwand-klettersteig.at, případně na ceduli na parkovišti.

Zážitky z lezení v prosluněných stěnách můžeme spláchnout žejdlíkem místního moku v hostinci Gasthof Drachenwand, ale ještě krásnější odměnou je koupel ve velmi osvěživé vodě jezera Mondsee. Na jeho břehu se dá také snadno přespat v kempu Nussbaumer (asi 1 km od hostince, nussbaumer-mondsee.at)

Další možnosti v oblasti:

Solná komora je dnes už jednou z klasických feratových oblastí. Její blízkost našim hranicím přímo vybízí k víkendovému výletu. Možností je spousta, za všechny jmenujme alespoň tyto:

Traunstein (1691 m) – dominantní štít nad jezerem Traunsee u města Gmunden s dvěma chatami na vrcholu. Skvělý vyhlídkový bod, k němuž stoupají 3 zajištěné cesty obtížnosti A-B (Hernler Steig, Naturfreundesteig a Mairalmsteig). Atraktivním klettersteigem je Traunsee-Klettersteig obtížnosti D, který odbočuje z horní části cesty Hernler Steig.

Postalmklamm Klettersteig – feratová prolézačka obtížnosti D ve stejnojmenné soutěsce. Nástup od ch. Simonhütte u Stroblu. V blízké stěně Gamsleckenwand byla nedávno vybudována ferata extrémní obtížnosti F.

Seewand Klettersteig – obtížnost D+, vede stěnou dachsteinského masivu nad městečkem Hallstatt


CK KUDRNA

Za dobrodružstvím na zajištěných cestách se dá vydat i do dalších zemí Evropy. Velký výběr zajímavých zájezdů na via ferraty do Itálie, Švýcarska, Slovinska i Rakouska nabízí cestovní kancelář Kudrna.


01.11.2012, Martin Vítek


Diskuse


keno
keno
ahoj, lezli jsme ji v létě. Oproti dolomitským ferátám stejné klasifikace mi přišla těžší, navíc místo kramlí jen kolíky. Rozhodně nepodceňovat, protože jsi skoro pořád v kolmým, hodně vzdušné. ale panoramata úžasná!
01. 11. 2012, 18:14:58
fishi
fishi
Opravdu krásná ferrata. Obtížnost akorát. Vzala jsem tam kamarádku, která na ferratě před tím nikdy nebyla a zvládla to s přehledem. Na ferratě se mi líbilo hlavně minimum kramlí a kolíků. Většinou se jedná opravdu o lezení po skále. Všechno krásně zajištěné a jako třešnička na dortu lavička vysící přímo na skále nad propastí. Doporučuju :o)
02. 11. 2012, 13:32:29
Ahoj všem, jsem čerstvý pětatřicátník, miluju hory, fajn lidi a výzvy, zkrátka vše, co k životu patří :o) Dříve jsem byl aktivnější, nicméně bych se velmi rád k tomuto aktivnímu sportu navrátil. Slyšel jsem o ferratě pro začátečníky ..Dračí ferrata v Rakousku..po shlédnutí příspěvků jsem nadšený a rád bych se na ní podíval. Vybavení si mohu zajistit, postačí napsat jaké, mám 3 týdenní dovolenou od 26.7.2013, termín není podmínka, jen průvodce či průvodkyně mi chybí. Dopravu zajistím, jsem ze Strakonic a není problém přijet. Děkuji všem za nabídky :o) tel.: 724 308 338 Pavel
21. 07. 2013, 11:10:39
Plánujeme navštívit Dračí feratu a nevím jestli musíme mít vybavení vlastní, nebo je možné si na místě pujčit. Co je potřeba ? Díky
25. 07. 2013, 21:18:05
Čau Tomáši, dnes jsem se vrátil právě z této ferraty. Byl jsem poprvé na takovéto akci a vím docela jistě, že budou další! Naprosto splnila všechno, co jsem očekával :-) , tedy téměř všechno.. Na radu známého co je potřeba jsem osobně zašel do prodejny outdoorového vybavení, přesněji řečeno HUDY sportu, nechal si vše předvést a zakoupil. Můžeš využít také možnost půjčení ferratového setu (sedací úvazek, prsní úvazek, dynastop - tlumič pádů ), já pořídil toto: http://www.hudy.cz/lezecke_ferratove_sety/rock-empirevia-ferratovy-set-s-dynastopem,21542.html + klasický polstrovaný sedák (využiješ i na stěny s lanem - pohodlnější) K tomu je důležitá přilba a rukavice - bezprsťáky. Dobré boty jsou samozřejmostí. Co se týká tvé otázky, nevím o půjčovně na místě, ale v Rakousku je možné asi všechno :-) Doporučuji vyjet brzo a je zde i pěkné koupání v jezeře. Určitě se tam ještě letos vypravím, stojí to za to :-) , a vlastně zkusím něco o stupeň nebo o dva těžšího. Přeji krásné zážitky! :-)
28. 07. 2013, 23:45:10
Dobře zajištěná. Velmi vzdušná. Nic převislého. Pořád je na co koukat. Hodnotím velmi kladně.
18. 09. 2013, 09:14:21
Majer
Majer
Ahoj, chci se zeptat jak je to tu s ubytováním. Myslím třeba ceny kempů a možnost stanování. Díky ;)
25. 01. 2014, 13:43:21
Zdravím, před návštěvou této ferraty jsme navštívili zdejší web, a proto bych rád doplnil svůj názor na tuto bezesporu "krásnou" ferratu. Byli jsme ji letos v srpnu, lezli jsme ji po celonočním dešti, přesto velmi rychle vyschla od vody již v nějakých 50m na zemí, s čím však nesouhlasím, je uváděná obtížnost, jednak se zde nikde nedočtete, že je potřeba dobrá fyzická kondice, neboť se jedná o poměrně dlouhé stoupání s velkým převýšením, a pak bych se vůbec nebál dva z horních úseků označit obtížností D, spousty lidí totiž nepočítá dle mého názoru s tím, že né každý má sílu se táhnout x metrů po ocelovém laně, jak to drtivá většina "turistů" na této ferratě provádí.... Na druhou stranu, je to nejkrásnější ferrata jakou jsem kdy lezl, dobře zajištěná a velmi mě také potěšilo, že se dá v celém svém úseku vylézt bez jediného dotknutí ocelového lana :) Moc děkuji za informace na tomto webu, kterým značně podpořil náš výlet zrovna sem ;)
23. 08. 2014, 15:21:23
Lukáš
Lukáš

Ahoj všem, plánujeme tuhle ferratu a chci se zeptat na zkušenosti s ubytováním, ať už camp nebo jiné levné ubytování, prosím o odkaz nebo doporučení, mnohokrát děkuji! :)

15. 08. 2016, 13:05:38
Pišišvor
Pišišvor

Daleko-široko je nejlevnější kempík Schwarzensee. Musíš ale potom jet autem. Spojení je zde: http://www.horydoly.cz/kolobezky/horami-solne-komory-na-kolobezce.html

03. 01. 2017, 17:30:31

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz