HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Nejnebezpečnější dolina na Slovensku? V zimě určitě Žiarská! + VIDEO

Nejnebezpečnější dolina na Slovensku? V zimě určitě Žiarská! + VIDEO

Jedna z nejoblíbenějších zimních túr v západních Tatrách je pochod Žiarskou dolinou, která se nachází v Roháčích neboli Západních Tatrách. Jaké nebezpečí vám v ní hrozí?Výlet Žiarskou dolinou je celoročně velmi oblíbený pro mnoho turistů, a to nejen v rámci Roháčů, ale Tater jako celku. Důvodů je hned několik. Vede tudy cyklostezka, což znamená poměrně dobrou cestu, na které v zimě cyklisty vystřídají skialpinisté.

Skialpová túra Žiarskou dolinouSkialpová túra Žiarskou dolinou

V závěru doliny se nachází Žiarská chata (jediná vysokohorská chata v Roháčích), která stojí na jižních svazích západních Tater a možná, že právě tyto skutečnosti z doliny v zimě tvoří smrtící past.

Proč jsou tady laviny jako doma?

Dolinu lemují svahy vrcholů, jako jsou například Baranec, Široká či Jalovská kopa. Vrcholy jsou to krásné, co si budeme povídat. Jejich problémem je, že jsou z velké části lysé, a to je voda na mlýn pro spuštění potenciální laviny. Z tohoto důvodu je dolina v zimním období často uzavřená.

Červená barva označuje dráhy lavin v Žiarské doliněČervená barva označuje dráhy lavin v Žiarské dolině

Nedávno na pohora.cz vyšel článek, který se věnoval „ingrediencím“, které jsou důležité pro spuštění laviny. Obecně je zapotřebí určité uspořádání sněhových vrstev a nějaký spouštěč laviny pramenící z vlivů počasí. Absence vegetace na místních svazích umožňuje jednak tvorbu „sněhových tabulí“ a jednak umožňuje větru, aby se po svazích proháněl, jak se mu zachce. Jižní orientace zaručuje velké rozdíly teplot. To jsou jen některé z faktorů, které mohou stát za velkým množstvím lavin, které se tady každoročně spustí. Ty navíc zbytky vegetace ještě více „obrušují“ a v podstatě tak zvyšují rizikovost doliny vzhledem k dalším sezónám, protože dosah laviny se zvětšuje.

V první části videa se dozvíte něco o nebezpečnosti lavin v Žiarské dolině. Druhá je věnována zásahu záchranářů v Nízkých Tatrách.

Tento článek nemá sloužit jako odrazení od výletů do Žiarské doliny. Pokud potenciální návštěvníci doliny budou respektovat pokyny horské služby a případné uzavření doliny, tak je velmi malá šance, že se něco „semele“. Vždyť sami záchranáři ve videu tvrdí, že při pátém stupni nebezpečí může být lavina spuštěna od úpatí a není nutné být v odtrhové zóně. Jinak řečeno lavinu můžete spustit od turistického chodníku.

Roháče obecně jsou vzhledem k lavinám velmi nebezpečné, takže je dobré na to brát zřetel. Aktuální lavinovou předpověď můžete sledovat na těchto stránkách.


09.02.2014, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.