HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Proč na ferátách k jištění nepoužívat lezecké smyčky?

Proč na ferátách k jištění nepoužívat lezecké smyčky?

Taky se vám někdy stalo, že jste se neplánovaně ocitli blízko úseku zajištěného ferátou a neměli s sebou ferátový set? Jak vážný by mohl být pád na provizorním setu v podobě obyčejných smyček?



Příklad špatného zajištění jen pomocí smyčky a HMSky, navíc bez využití prsního úvazkuPříklad špatného zajištění jen pomocí smyčky a HMSky, navíc bez využití prsního úvazku

Obavy z použití smyčky na ferátách jsou oprávněné

Pokud jdete po ferátě nebo spíše lanovém mostě, který má charakter traverzu a jeho profil je po celou dobu vodorovný, pak vám hrozí „jen“ pád délky smyčky. Takže ve většině případů zhruba metr. Při sérii takto krátkých pádů dochází k výraznému narušení nylonové smyčky a ta se může přetrhnout. Jestli byste se ve zmíněné situaci přesto rozhodli použít smyčky, tak rozhodně dvě, které na sobě budou nezávislé. Rozhodně se jedná o nouzové řešení a zároveň vědomé porušení pravidel stanovených majitelem zajištěné cesty se všemi důsledky.

Co se HMS karabin týče, měly by být i v tomto nouzovém případě řádně zamykány. V opačném případě není plně využita jejich funkčnost.

Nebezpečí použití roste se zvyšujícím se sklonem feráty. Vezměme si extrémní případ, kdy je vertikální pasáž zajištěna ferátou a kotvící body jsou mezi sebou vzdáleny zhruba čtyři metry. K pádu dojde na konci čtyř metrového lanového pole. To by znamenalo pěti metrový pád (4 metry vzdálenost mezi kotvením + 1 metr délka smyčky), při kterém byste padali do statické smyčky. Pádový faktor by v takovém případě byl někde na úrovni čísla 5, což odpovídá síle okolo 2,5 tun. Při pádu z výšky napnuté smyčky nad horní jistící bod by pádový faktor byl dokonce 6. Při skalním lezení se pádový faktor pohybuje kolem čísla 1, v konkrétních případech maximálně 2 (ale do dynamického lana a většinou i jistič v takovém případě nejistí úplně na pevno).

Feratový set s tlumičem pádu, zdroj wikipediaFeratový set s tlumičem pádu

Pokud se takovýmto a jakkoliv naklopeným pasážím, vzhledem k vedení lana, vyhnete, zároveň budete používat dvě smyčky a uzamykat HMS karabiny, tak je možné zmíněné řešení v nouzovém případě použít. Takovou jistotu o cestě nemůžete nikdy nabrat ani z průvodců. Ledaže by šlo například o lanový most, který je krátký a dobře přehledný. Ve všech ostatních případech by měly být používány brzdicí systémy (obrázek výše).


19.04.2014, Jan Haráč


Diskuse


I pouhý 1 metr pádu do smyce může být vzhledem k velmi malé průtažnosti životu nebezpečný, viz http://dmmclimbing.com/knowledge/how-to-break-nylon-dyneema-slings/. Krom toho, že to bude dost velká šlupka, tak to ta smyce (a tedy i člověk s ní spojený) taky nemusí přežít.
19. 04. 2014, 19:31:07
Adam
Adam
To už to snad radši lez bez toho. Bude příště článek proč je papírová čepice stejně užitečná jako helma když se neprastis do hlavy?
19. 04. 2014, 22:46:56
Horám zdar, standardně nereaguji v internetových diskuzích, ale musím reagovat na článek srovnatelný s návodem – vypněte v automobilu airbagy, nepoužívejte bezpečnostní pás a vydejte se v protisměru na dálnici Praha – Brno za konstantní rychlosti 180 km/h. Rozhodnutí jít na zajištěnou cestu bez povinného vybavení (ferratového jistícího setu, horolezecké přilby a úvazků) vypovídá o cíleném ohrožení bezpečnosti: - samotného lezce - ostatních návštěvníky cesty - členy záchranných složek (lidí, kteří provádějí následnou záchrannou akci) Co se stane v případě pádu lezce, používajícího jednu smyčku a karabinu HMS: a) Jištění = lezec je při přechodů jednotlivých úseků ferraty nejištěný = hrozí pád (např. při vyčerpání, uklouznutí, leknutí, nebo stržení padajícími předměty z prostoru nad lezcem) b)Karabina HMS je plně funkční pouze při uzavřeném zámku = pokud lezec nemá automatický zámek karabiny, ale např. šroubovací – tak je postup po cestě pomalý, lezce zdržuje uzamykání karabiny. Ve výsledném efektu jí lezec nezamyká a v případě pádu karabina není plně funkční. c) V případě skutečného pádu nastanou dvě situace 1) karabina zůstane na jisticím ocelovém laně, smyčka se přetrhne a lezec skončí pod ferratou, 2) smyčka vydrží (možný příklad pádu při traverzu), avšak díky pádovému faktoru dojde ke zranění lezce, které může být i v určité situaci neslučitelné se životem. Obzvláště, když je použit pouze bederní úvazek jako na druhé fotografii. d) Lezec bez povinného vybavení vědomě porušuje pravidla stanovená majitelem (správcem)zajištěné cesty. Tabulkové výpočty pádového fakturu bývají při školeních pro některé lidi těžko pochopitelné, proto doporučuji 58 sekundu videa, které používáme při výuce pohybu a záchrany na zajištěných cestách: https://www.youtube.com/watch?v=jOzhOs9SAws Při nehodě na zajištěné cestě obvykle proběhne záchranná akce. V případě poškození zdraví, nebo smrti je nehoda automaticky vyšetřována příslušnými orgány a vzniklý protokol je předáván pojišťovně zraněného. Ta na základě porušení pravidel pohybu po zajištěné cestě nemusí pojistnou událost proplatit a účet za záchrannou akci, ošetření je věcí lezce. Závěr: Pokud se lezec plánovaně pohybuje bez setu po zajištěné cestě, ohrožuje sám sebe, ale i ostatní uživatele cesty a takovéto jednání nemůže být podporováno v článcích pro širokou veřejnost. Osobně mě překvapuje, jak metodicky nesprávný a životy ohrožující článek může být zveřejněn. Horám zdar Michal Lollok, Mezinárodní horský průvodce UIMLA
20. 04. 2014, 11:19:13
Ahoj, díky za přínosný příspěvek. I přes drobnou nadsázku máš samozřejmě pravdu - kolega článek psal spíše jako vysvětlení, co způsobí použití pevné smyčky bez pádové brzdy, protože na ferraty často jezdí množství laiků, kterým kdosi řekl, že mají používat ferratový set, ale netuší a neuvědomují si proč. Je nešikovné, pokud to někdo pochopil jako návod k "vypnutí airbagu". Jinak v textu není napsáno nic o použití jen jedné smyce, použití HMS karabin samozřejmě vynucuje jistou odpovědnost uživatele, a není to pro běžné použití (koneckonců kolik ferrat je pouze horizontálních), bylo to zmíněno spíše jako nouzové použití pro krátký traverz v jiné cestě, např. přechod lanového mostu, kde není na pořadu zdržení ostatních a jištění je ve výšce pasu, tedy jde o pády s čistým pádovým faktorem 1 - při skalním lezení při jištění ze štandu má před prvním postupným jištěním lezec pádový faktor 2 (samozřejmě na dynamickém laně). K videu - jasně, to je pěkné, nikdo to nespochybnňuje, nicméně zde jsme se bavili čistě o horizontálním jištění. Odstavec ohledně možné neplatnosti pojištění je samozřejmě k věci a plně s ním souhlasím. Ještě jednou díky, jelikož článek zjevně šlo špatně pochopit, upravíme ho tak, aby bylo jasné, jak to bylo myšleno.
20. 04. 2014, 15:10:00
Ahoj Vojta, dajako nevidim, ze by clanok bol nejak vyrazne upraveny/vylepseny oproti stavu, ku ktoremu sa tu v dubnu diskutovalo. Total hovadina, pre novacikov nebezpecne. Aspon ak by ste tu fotku vymenili za taku, kde su dve slucky s karabinami a zvyraznili, ze ide o totalne nudzove riesenie na odistenych kratkych horizontalnych usekoch. Vyrobcovia a podobni obcas davaju k takymto fotkam/kresbam smrtku alebo text "akceptovatelne", "nedostatocne" a pod. http://www.klettern.de/besser-klettern/sicherheit/sicherheit-von-verschlusskarabinern.1119176.5.htm#7 Statistika DAV hovori, ze vzhladom na pocet feratistov je malo urazov, ale vela uviaznuti. Zial, ked sa daco roztrhne .... tak ako napisal Michal Lollok. Niet dovod na kompromisy. Easte drobnostka. HMS karabina (alebo ina karabina s poistkou) nema priecnu pevnost tak, ako ma K karabina. takze moze sa zlomit aj skor, ako praskne nylonova slucka. Viem si predstavit, ze v NUDZI medzi sedackou a kazdou karabinou su okrem nylonovej slucky ( 22 KN) kratsie tenke repky, ktore sa pri pade postupne roztrhnu a MOZNO nedojde k razovej sile nad 6 kN. Lezec by ostal visiet na napr. tretej repke, alebo na slucke. tato moja uvaha je kontraproduktivna, lebo moze viest ku kompromisom a vyrobe "samodomo trhacich feratasetov". Pod tym "v nudzi" myslim situaciu napr. : ak zostanem,cakat 2 dni na vrtulnik, tak "urcite zamrznem" alebo " kamarat mi vykrvaca" etc. alebo to dajako dam aj s dvoma karabinami, slingami a repkami. Zislo by sa troska upravit aj formulacie, cisla a jednotky okolo PF, razovej sily etc., vid. " odpovídá síle okolo 2,5 tun". Novacikov to matie. Na zaver venujem foto noveho čsl. feratasetu Walter Lomnitzer Ocuuun (naspodku stranky) http://prevyk.php5.sk/?id=9
11. 07. 2014, 09:06:42
Ahoj, předem se omlouvám za špatně pochopitelný článek. 1) Jak píše Vojta, neměl jsem v úmyslu nikomu radit, aby lezl s jednou smyčkou. Spíše nouzově a se dvěma. 2) V článku jsem naopak odrazoval od používání smyček na ferátách. Použití bylo myšleno na vodorovných pasážích, respektive lanových mostech. Ony čistě vodorovné feráty snad ani neexistují. To jsem měl na druhou stranu mnohem výrazněji zmínit. Uznávám, že v předešlé podobě to vyznělo ve stylu hlášek s airbagem. Sám bych nikdy na feráty, jen se smyčkami, nevyjel. Pravdou však je, že šlo o pochybení z mé strany. Proto jsem text přepracoval, aby bylo vše jasné. Díky za kritické komentáře, byly oprávněné. H.
20. 04. 2014, 17:14:15
Ahoj, na začátku se přiznávám, že jsem absolutní ferratový začátečník. Absolvoval jsem jen jednu cestu, za to skvělou. Předpokládám, že každý člen výpravy má celotělák a jeden ferratový set s pádovou brzdou (to je asi ta sešitá část, která se při pádu asi postupně páře). Co dělat, když dojde k použití tohoto setu? Brzda je rozpárána a před člověkem je další cesta. Musím mít člověk náhradní set? Mně osobně napadlo mít např. rezervní 2 x 1,5 m nějakého dynamického lana a následně použít toto. Je to možné? Předem všem děkuji za odpověď. LD
30. 04. 2014, 22:05:44
Ahoj, na začátku se přiznávám, že jsem absolutní ferratový začátečník. Absolvoval jsem jen jednu cestu, za to skvělou. Předpokládám, že každý člen výpravy má celotělák a jeden ferratový set s pádovou brzdou (to je asi ta sešitá část, která se při pádu asi postupně páře). Co dělat, když dojde k použití tohoto setu? Brzda je rozpárána a před člověkem je další cesta. Musím mít člověk náhradní set? Mně osobně napadlo mít např. rezervní 2 x 1,5 m nějakého dynamického lana a následně použít toto. Je to možné? Předem všem děkuji za odpověď. LD
30. 04. 2014, 22:45:42
Vojta
Vojta
Náhradní set (nebo alespoň na pádová brzda) nebývá zvykem (byt v případě větší skupiny si smysluplnost tohot dokážu představit. Většinou je ale situace taková, že po pádu je spadlý zralý spíše na vrtulník než na další lezení. Samozřejmě jsou výjimky, kdy se pak hodí i nějaké nouzové řešení.
01. 05. 2014, 00:15:12
Ach jo...
Ach jo...
Další ze serie odborných článků z pera ferratového a horolezeckého odborníka Jana Haráče :( Proč nepíšeš o něčem, čemu rozumíš? Vojto, prosím nenechte zde psát každého narcistického grafomana, který má potřebu něco napsat. Jistě ve svém okolí najdete pár lidí, kteří budou problematice víc rozumět. 2L.Dvořák: V případě trhací brzdy: V případě zachycení pádu, kdy vznikne síla okolo 6 kN se začně brzda párat. I tato hodnota je ale poměrně vysoká - tedy pěkná mrda! Obvykle se vapárá pouze část popruhů a se zbytkem jsi schopen bezpečně dokončit tůru. Pokud bys pádem vypáral celý popruh, tak si buď jistý, že další pokračování "po svých" tě ani nenapadne. Stejně tak to platí i pro starš typy s destičkou, nebo svírkou. U těchto setů však hrozí, že síla potřebná pro iniciování brzdění (prokluzu lana) je výrazně vyšší, popř. i to, že brzda nezareaguje vůbec. Oba typy ferratových setů jsou ale na jedno použítí. Po zachycení pádu se dál nepoužívají (ikdyž šikovnému horolezci z Čech se jistě podaří lano protáhnout zpět - no schválně, koho z vás už tato blbost napadla, popř. kdo ji i zrealizoval?).
01. 05. 2014, 13:49:33
Petr
Petr

No... shodou okolností je tohle první článek co na Vašich stránkách čtu. Lezu od letoška, ale naštěstí pod vedením celkem dobrých isntruktorů. Metodicky je tenhle článek OPRAVDU silně zavádějící a nevím jeslti chci číst nějaké další abych nevyčetl nějakou blbost jako se dá dočíst tady. Nechápum že jste ten článek nestáhli i přes relevantní komentáře v diskusi nestáhli. Letos, krom lezení ve skalách, jsem se vydal na ferraty i "vyšší" obtížností D/E , překvapilo mě že jsme byli prakticky jediní kdo používal prsní úvazky stejně jako bylo spoustu lidí bez helem, přitom po cestách bylo spousta volného kamení. Tuto formu jištění přes statické smyčky a HMS jsem shodou okolností tento víkend viděl na D ferratě u Mondsee u skupinky asi 4 starších českých lezců. Jištění na této feratě na kolmých úsecích byl často i po 3-4řech metrech. No holt někomu nestojí život ani za těch 1800 Kč. Nehledě na to, že tím ohrožují ostatní.

04. 11. 2015, 21:34:06
Vojtěch Dvořák
Vojtěch Dvořák

Dobrý den,

doporučujeme vám si přečíst jiný článek o používání smyček na ferratách nebo také byla příležitost navštívit přednášku na festivalu OBZORY, která se tomuto tématu také věnovala.

Nicméně přejeme spousty krásných a bezpečných "železitých" cest.

24. 11. 2015, 13:27:21

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz