HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Mýtus o první pomoci — Vypadá to, že dejchá, tak je to snad v pohodě…

Mýtus o první pomoci — Vypadá to, že dejchá, tak je to snad v pohodě…

Není dýchání jako dýchání. Nepravidelné lapavé dechy rozhodně nejsou znamením, že je pacient v pořádku. Důležité je, aby dýchal normálně! Prostě tak, jak vy...Jak to celé vzniklo?

O tom, jak se budeme o bezvědomého pacienta starat do příjezdu záchranky, rozhoduje vyšetření dechu. Pokud pacient dýchá normálně, jedná se o prosté bezvědomí, kde jsou zachovány obě životní funkce – dýchání a srdeční činnost (tep nikdy nezjišťujeme, řídíme se jen dechem), pak stačí držet zakloněnou hlavu. Pokud však pacient dýchá NEnormálně, jedná se o bezvědomí v kombinaci s bezdeším – zde musí být neprodleně zahájena resuscitace!

Resuscitace na kurzu první pomociResuscitace na kurzu první pomoci

Lidé obecně nemají problém resuscitovat, ale resuscitaci zahájit. I když tento zásadní život zachraňující úkon ovládají, nedokáží si připustit, že v daném okamžiku už není na místě čekat. V bázni jsou schopni slyšet i dechy, které neexistují, jen aby nemuseli začít se stlačováním hrudníku, kterého se bojí...

Proč to nefunguje?

Dýchání může provázet celá řada anomálií. Jsou to různé zvuky, nepřirozené pohyby při nadechování či vydechování, anebo často diskutovaný gasping – lapavé dechy.

Lapavé dýchání je jasným příznakem nedávné srdeční zástavy nebo probíhající fibrilace komor. Projevuje se nepřirozeně dlouhými nádechy, při nichž pacient vypadá jako "ryba na suchu", často doprovázených pohybem jazyka. Dále si můžeme povšimnout nenápadných a malých křečí situovaných kdekoliv na těle (nejčastěji na rukou). Pokud si u pacienta všimnete tohoto příznaku, nečekejte, a neprodleně začněte resuscitovat.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekci První pomoc.

Video – Bondi beach gasping

Na australské pláži Bondi probíhalo natáčení reklamního spotu, vtom se o kousek dál začal topit japonský student při surfování...

Video je reálné, uvidíte záběry na člověka, který se topil a v danou chvíli je ve stádiu klinické smrti. Video si pusťte několikrát. Podívejte se na záchranu jako takovou, poté se zaměřte na mladíka, především sledujte jeho ústa a lapavé dýchání. Tento projev nenormálního dýchání si zapamatujete, znamená totiž jediné – resuscitovat! A hned!

Jak je to správně?

Nalezeného ležícího člověka hlasitě oslovte, zatřeste s ním, pokuste se o bolestivý podnět (tlak nad hrot dolní čelisti), přetočte jej na záda a zakloňte hlavu (tlakem na čelo a tahem za bradu). Nyní kontrolujte dýchání – využijte všech smyslů: poslouchejte, pozorujte hrudník a přiložte na něj ruku. Kontrolu dechu nelze uspěchat, dejte si čas, alespoň 10 vteřin, porovnávejte dech sami se sebou. Pokud pacient dýchá stejně jako vy, poté dýchá normálně, v případě, že se od vás výrazně liší (dýchá pomalu, slyšíte zvuky, lapá po dechu...), pak dýchá Nenormálně a je třeba začít resuscitovat!

Mýtus o první pomoci č. 58

Resuscitovat se nenaučíte z videí nebo různých výukových programů, a už vůbec ne čtením si v příručkám první pomoci. Resuscitaci je třeba zažít prakticky, nejlépe vám danou dovednost zprostředkují zážitkové kurzy první pomoci.

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.


21.04.2014, Michal Macourek


Diskuse


Pavel
Pavel

Nechápu proč mu nezaklonili hlavu??? Já bych mu jí zaklonil.

04. 12. 2015, 18:51:15

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz