HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Univerzál mezi uzly? Lodní smyčka!

Univerzál mezi uzly? Lodní smyčka!

Poloviční lodní uzel, poloviční lodní smyčka, uzel HMS nebo zkráceně jen „půlloďák“ je jedním z nejjednodušších uzlů, to však nemá žádný vliv na jeho použití v praxi, které je všestranné. Jak ho uvázat a k čemu slouží se dozvíte v článku.Poloviční lodní uzel využívá brzdného účinku, který vzniká mezi lanem a tělem karabiny. Brzdný účinek je zde větší než u slaňovací osmy. Jedná se o jediný oboustranný jisticí uzel dynamického jištění, který má v horolezectví nezastupitelné místo, především při lezení v horách.

Použití:

- Jištění druholezce (může se velmi hodit při ztrátě jistící pomůcky)

- Jištění prvolezce

- Slaňování (nouzové)

- Další využití mohou být různá, například při tvorbě lanových nosítek.

Předvedení toho, jak slaňovat pomocí lodního uzlu můžete vidět zde.

Jak uvázat lodní uzel i „půlloďák“ uvidíte nejlépe v názorné ukázce. Ta je v začátku věnována klasickému lodnímu uzlu (půlloďák ve videu od času 3:15)

Dejte si pozor, aby nebylo lano v kontaktu se zámkem HMS karabiny. Třením lana a zámku hrozí odemčení karabiny. Následným přitlačením lana na zámek se může karabina otevřít a uzel rozvázat. Proto je důležité mít zámek otočen na druhou stranu, než je vedeno lano.


24.08.2014, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.