HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Mýtus o první pomoci — Srdce je vlevo, takže při masáži srdce ruce trochu doleva

Možná za to může Alexandre Dumas se svými Mušketýry. V těchto knihách a filmech přeci často slýcháme, že kordem jest nutno hrudník vlevo propíchnouti, aby srdce protivníkovo rázem zhaslo. Jenže ono až tak vlevo není.Mušketýrům to stačilo, protivník na takové poranění stejně umřel, o což šlo, my však budeme řešit resuscitaci, zde už nás poloha srdce zajímá o trochu více, než v dobách Ludvíka XIV...

Proč je to špatně?

RTG hrudníkuRTG hrudníku

Dnes krátce — poněvadž srdce vlevo není, je uprostřed. Jediné, co mírně vybíhá doleva je levá srdeční komora a srdeční hrot. Pro resuscitace však používáme srdce jako měch, který je stlačován mezi hrudní kostí a páteří. Nejvýhodnější tedy stlačovat srdce rovnoměrně, tedy uprostřed.

Nácvik resuscitaceNácvik resuscitace

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v sekci První pomoc.

Mýtus o první pomoci č. 30

Jak je to správně?

Srdce je umístěno ve středu hrudního koše, proto správné místo masáže je umístěno ve svislé střední čáře a výška se určuje dle spojnice prsních bradavek.

 Správné místo masáže Správné místo masáže

Pokud je místo zvoleno mimo střední svislou čáru, dochází k nerovnoměrnému zatěžování hrudníku, což má za následek dvě nepříjemnosti: cennou sílu ztrácíte tím, že namačkáte srdce, ale hrudní koš a masáž je tedy neúčinná, dále tímto postupem velmi zvyšujete riziko zbytečného poranění resuscitované osoby.

Naučit se správně resuscitovat není těžké. A když vás to učí odborníci, je to i zábava. Jen se to nedá zvládnout od obrazovky počítače. Tak se nebojte zastavit na našem kurzu.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.


13.04.2015, Michal Macourek


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz