HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Co si udělat sušené maso doma?

Co si udělat sušené maso doma?

Každý, kdo se potýká s tím, jaké jídlo si s sebou vzít na měsíční výpravu, určitě narazil na sušené maso. Dobrá hmotnost a nutriční hodnoty, ale špatná cena. Možná by to šlo levněji!Zkušenost s přípravou sušeného masa mám pouze jednu, a to jsem spíš tak nakukoval. Doufám, že pokud někdo zkusí níže zmíněný recept, tak mě neprokleje Smějící se.

Osobně si chci celý proces přípravy vyzkoušet letos v srpnu před cestou do Mongolska, protože tamní kuchyně není moc vyhlášená. Takže určitě připojím své zkušenosti s přípravou, ale možná mě někdo z vás „předběhne“.

Recept

1. Nejlepší maso pro sušení je to, které je bez tuku, protože tuk má tendenci žluknout a zapáchat. Takže doporučuji libové hovězí, ale dočetl jsem se, že je možno použít i vepřové či skopové.

2. Maso nakrájíte na plátky hrubé asi 1 cm a poté ještě na proužky (cca 10 x 2 cm).

3. Podle chuti si ho okořeňte nebo naložte na pár hodin do marinády. Pro ochucení se doporučuje např.: sušený česnek, grilovací koření, kari, sůl, vegeta. Ale moc to nepřehánějte, protože při fyzické námaze by vám takové kořeněné jídlo mohlo podráždit žaludek.

4. Maso ve vrchní části propíchněte párátkem a poté zavěste na mřížku v troubě (viz obr.)

5. Sušte ho při teplotě 50 – 60 °C po dobu 6 – 8 hodin.

6. Troubu nechte mírně pootevřenou, aby mohla unikat vlhkost (cca 0,5 cm).

7. Maso by mělo být hotové, když je suché na dotek a při ohnutí by nemělo praskat (tzn. přesušení).

Dobrou chuť na cestách!

Jak je to s váhou před a po vysušení?

Udává se poměr 5:1.

Bude to vůbec levnější?

Asi se nevyhnu diskuzím na téma „úspory peněz“.

Mnoho z vás asi bude namítat, že při přípravě spotřebujete elektřinu za tolik peněz, že vás  vyjde levněji si maso koupit v obchodě. Přesně jsem to nepočítal, ale myslím, že pokud budete dělat várku aspoň z 1 kg, tak se vám to určitě vyplatí. Pokud to někdo z vás spočítá, tak by to bylo skvělé!

V obchodech se prodává 25 g za 50 Kč. Pokud budeme sušit kilogram hovězího, tak by nám na konci mělo zůstat 200 g. V obchodě by hodnota takového množství byla 400 Kč.

Variant a receptů je samozřejmě mnoho. Pro inspiraci přidávám video s jiným receptem.

 

S využitím gvsu.edu


13.05.2012, Jan Haráč


Diskuse


Pjotr
Pjotr
Za 400,- mám 300 g sušeného masa Jerky! Bez práce! Navíc baleno v ochranné atmosféře, takže se maso nekazí a není potřeba jej jako prevenci přesušovat. A rovnou v několika příchutích a bez rizika, že seněco nepovede. http://vodahory.cz/vyziva/jerky-susene-maso.html Nejsem si tedy jist, jestli home made se vyplatí...
14. 05. 2012, 17:38:44
Jiri
Jiri
Jasne...a to, ze jsou v tvem uzasnem baleni sama Ecka a o co hure dokonce neurotoxicky Mono Sodium Glutamat nebo take zvyraznovac chuti ci E621, to uz te moc nezajima vid ty hlupacku!
12. 04. 2013, 19:59:35
Adolf
Adolf
A to, že tam jsou Ečka ti nakecal kdo ty debžotku? Média? To, že něco není vyroberno doma ještě neznamená, že je to plné eček, blbínku.
04. 08. 2013, 14:21:56
zmíněný monosodium glutamát máš přirozeně i v rajčatech paprice atd a rozhodně není neurotoxický.. možná kdyby jsi ho jedl po lzících co hodinu.. to by jsi se z toho nejen nervově zhrotil :) doporučuji nastudovat chemii potravin :)
24. 09. 2013, 09:40:58
Jenda
Jenda
Záleží, kolik si toho člověk chce sušit, pokud by si měl toho sušit více, tak se Jerky rozhodně nevyplatí. Navíc je možné maso sušit v sušičce na ovoce, která má menší spotřebu než trouba, takže je výroba opět o něco levnější. Pokazit na tom není téměř co, když to zvládne v klidu usušit i hňup mého kalibru. Navíc, už jen ten pocit, že jsem si to usušil sám, také není zanedbatelný =)
14. 05. 2012, 18:29:25
Susene maso jsem uz delal a je super ! urcite je dulezite pri zacatku suseni zvysit teplotu na 20min na 80°C, aby se maso pasterizovalo...po teto dobe uz susime na 50°C 10h (nebo podle masa) ...dalsi vec je, ze aby se maso dobre krajelo na tenky platky, je vhodny ho dat na kratkou dobu do mrazaku, aby trochu ztuhlo ....jiank maso moc nekorenime a nesolime, pak by nas v horach zbytecne dehydratovalo...chce si to s tim pohrat a pak vysledek stoji za to ! :)
29. 05. 2012, 22:44:14
Viktor Vávra
Viktor Vávra
Dobrý den četl jsem si váš článek o sušeném mase a našel ještě pár podobných pokud nebudeme sušit v troubě ale použijeme sušičku na ovoce a vezme v potaz několik Neznámých jako příkon sušičky 250W, budeme mít dvou-tarifní provoz takže ve VT nás 1kWh vyjde na 3,83Kč, a NT 8hodin za den bude 1kWh stát 2,08Kč (standardní ceny), tak jeden provozu, sušení vyjde na nějakých 19,48kč sušení probíhá asi 2-3 dny tak sušení vyjde na 38-60 kč záleží na mase postupech sušičce a podobně...
30. 06. 2012, 08:19:37

tema dobre. ale vozit maso do mongolska??? to mi hlava nebere. myslim, ze z toho vyrostete, jinak byste musel jezdit jen k babicce (jeji kuchyne je vyhlasena).
20. 08. 2012, 09:29:20
Sušit doma sám se vyplatí: u řezníka si koupím 1 kg hovězího masa(bez kosti)za 108kč a z toho 1 kg vysuším 200 g sušeného masa za 108 kč Náklady na sušení jsou minimální sušička či trouba o 250 W nejede naplno (pokud nemáme otevřené dvířka) a jediné co jede je ventilátor(cca 10 kč za sušení ) tudíž v naší troubě mě vyjde usušení 300 g masa na něakých 170 kč což je oproti avizovaným poměrně velký 400 kč rozdíl. Jediné - je práce kterou vynaložíte a možnost že maso málo usušíte nebo ho usušíte s tukem který žlukne
05. 11. 2012, 15:27:39
Honza
Honza
Já zkoušel sušit maso tak jak to dělaly přírodní národy - v létě při 35°C na vzduchu - za půl dne bylo krásně usušené a co se týká pasterizace, tak tu obstará právě ta nízká vlhkost (máloco přežije při vlhkosti pod 5% ;-) a mimochodem tatarák se taky jí nepasterizovanej). Dávno jsem ho zkonzumoval a nic mi nebylo :-P
27. 12. 2012, 00:26:52
Honza
Honza
p.s. svalovina obsahuje z chemického hlediska asi 75% vody - výsledná váha by tedy měla být o něco malinko víc než 1/4 původní váhy masa, ale nikdy jsem to nevážil.
27. 12. 2012, 00:41:42

Přežijou prakticky veškeré mikroorganismy milý pane od plísní až po bakterie a je jedno jestli to je pět nebo padesát procent vlhkosti masa. Je to z toho důvodu, že jsou schopné (například) vytvářet takzvané spory, což jsou v podstatě "spící" formy takovýchto organismů. Zkrátka a dobře pokud nejsou vystaveny například 75°C po dobu 15 minut tak se s nimi za nízké vlkosti téměř nic neděje. Jen nerostou. Pasterizace viz například: http://cs.wikipedia.org/wiki/Pasterizace Co se týče hovězího masa u tataráku, tak tam je riziko vysoké zvláště co se týče tasemnic respektive jejich rozmnožovacích částí. Je jen na důvěře zákazníka, zda-li důvěřuje tomu kterému prodejci masa. Pokud je maso skladováno za nízkých teplot až po dobu konzumace, tak se bakterie ani jiné organismy nestihnou vyvinout. Minimální doba pro zkažení masa je cca jeden až dva dny za dejme tomu pokojové teploty. Za nízkých teplot se jen jejich růst zpomaluje.
23. 05. 2013, 10:03:01
Elfman
Elfman
My teda koupili sušené kuřecí maso pro psy. Je teda trochu bez chuti, což bude tím, že je to pro psy, ale jinak dobrý. ;-)
28. 12. 2012, 22:31:44
Maso pro psy jsem taky zkoušel :) ted už si to sušim sám v sušičce na ovoce, kde taky sušim spoustu dalších věcí na cestu. :D
30. 01. 2013, 20:55:22
Helusha
Helusha
Jojo, my taky sušíme v sušičce, já mám nejradši hovězí, ale i krůta je dobrá. Na dlouhé tůře super na žvejkání....mňam...ale přidáváme i malé kousky do vaření. Zvláční a člověk má přísun bílkovin. S uskladněním jsme nikdy neměli problém, jezdíme spíš hory, v tropech by to asi bylo horší :D. Jerky je na mě šíleně kořeněné, už jsme si zvykli na naše dochucení.
15. 05. 2013, 19:04:05
Honza
Honza
Maso jsem sušil před řadou let v době, kdy se u nás o jerky mohlo tak leda vyprávět. Postup byl následný: Hovězí (zadní) maso jsem dal krátce do mrazáku, aby se lépe krájelo Maso jsem krájel po vláknech (!) na tenké nudličky, které jsem zavěsil na napnutý provázek (výysledkem byly "podkovičky") v suché místnosti a nechal vysušit. Při sušení je první den (než se povrch masa zatáhne) teřba dávat pozor na hmyz, který by mohl do masa začít klást vajíčka. Nevýhodou sušení v místnosti (chráněné ale před hmyzem), byl delší čas sušení a ne zcela příjemná nasládlá vůně. Při procesu jsem nepoužil žádné koření, následně jsem sušené maso přechovával v plátěném pytlíku. Na zkoušku jsem nechal jeden vzorek delší dobu "archivovat" a byl po živatelný ještě po dvou letech, a to bez následků. Upozorňuji, že nemám kachní žludek a jsem v této oblasti spíše senzitivnější jedinec. Nicméně žádné zdravotní problémy jsem neměl.
17. 07. 2013, 15:15:57
Ymi
Ymi
Nezkoušel jste někdo sušit i ryby (pstruha, lososa...), nebo nějakou havěť (kobylky, červy...) ? Díky za odpověď.
18. 03. 2014, 18:50:56
Martin
Martin

Masa jsem se nasušil už hodně kil. Nakrájet na slabé plátky po svalových vláknech pak osolit, nakořenit dle chuti. Já používám také již namíchané kořenící směsy a dát přes noc do ledničky. Druhý den dám do trouby rozložené vedle sebe na pečícím papíru na plechu. Asi hodinu peču při 75 až 80 stupních kvůli sterilizaci. Potom přendám na pečící papír na radiátor a suším dosucha cca 1 až 2 dny ( samozřejmě musíte topit takže suším přes zimu ). Z 1kg masa mám asi 350g sušeného.

11. 10. 2015, 11:17:33

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz