HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Co takhle začít s novým outdoorovým sportem? + VIDEO

Co takhle začít s novým outdoorovým sportem? + VIDEO

Pro některé je tenhle mrazivý sport spíše šíleností, ale v Česku má poměrně širokou základnu a tradici. Někteří z vás už možná ví, že řeč je o otužování!Otužování a outdoorový sport?

Nevidím jediný důvod proč ne. Hlavním a asi jediným kritériem pro outdoorové sporty je to, že jejich přirozené prostředí je mimo kryté haly, upravená hřiště apod. Takže otužování tam plnohodnotně patří.

Jak jsem na tom s otužováním já?

Musím se přiznat, že nejsem žádný pravidelný otužilec. Jsem spíše hecíř-blbec. Do ledové vody skáču pro srandu, ale že bych si to nějak užíval nebo to dělal pravidelně, tak to ne. Tenhle článek jsem napsal vlastně i proto, že jsem se chtěl o otužování sám něco dozvědět, protože se doporučuje i v souvislosti s pobytem na horách --> člověk lépe snáší chlad.

Souvislost to má taky s tím, že jsem uzavřel otužileckou sázku a nechci, aby to dopadlo špatněSmějící se. To jen tak mimochodem.

K čemu to plavání ve studené vodě vlastně je?

- Posílení imunitního systému – to neznamená, že když budete mít horečky, tak vám plavání ve studené vodě pomůže. Otužování má preventivní smysl, a to když je člověk v plné síle. Tou plnou silou myslím i tu srdeční!

- Snížení vysokého krevního tlaku

- Zlepšení psychiky

- Odbourává bolest zad

Účinky otužování se projeví za 3- 4 týdny.

Jak začít?

Otužování neznamená jen to, že se v prosinci svlíknete do plavek a budete plavat ve Vltavě. Tento styl otužování má svůj název a říká se mu zimní plavání.

Jde o sportovní formu otužování. Plave se předem určený úsek, a to ve vodě, která má méně než 10 °C. Tato disciplína patří pod Mezinárodní plaveckou federaci (FINA). Takže i v tomto sportu můžete udělat kariéru Usmívající se.

Takže pokud jste amatéři, nejlepší je začít domácím otužováním, To už je pro většinu lidí o dost přijatelnější, protože ho můžete provozovat doma ve sprše, a to postupným snižováním teploty vody.

Zásadou je se vždy sprchovat (ne koupat) ráno (v zimě 1-3 minuty a v létě 3-5 minut). Při sprchování musíme být pořád v pohybu a zachovat si klid. Prostě nesmíte koukat co pět vteřin na hodinky a řvát: „To je k…. zima. Poté jsou na řadě zahřívací cviky. K tomuto rannímu otužování můžete přidat i večerní.

„Otužilecké hlouposti“

Možná by bylo lepší napsat jen hlouposti, protože v následujících případech nejde o zdravé otužování.

1) Skákání do ledové vody bez přípravy – vždy se musíte důkladně rozehřát a rozcvičit.

2) Otužování neznamená dohrát fotbal a jít skočit do ledové řeky. Tomu se říká náběh na zápal plic.

3) Svůj otužilecký výkon nezvýšíte ani tím, když vylezete z ledové vody a budete stát na mrazu. Je to pouze kratší cesta k teploměru a černému čaji.

A teď něco s horskou tématikou

Extrémní otužilec Lewis Pugh v roce 2010 uplaval kilometr v ledovcovém jezírku Pumori (5300m), které leží v blízkosti vrcholu Mount Everest. Ve vodě, která měla 2 °C strávil téměř 23 minut. Tímto výkonem chtěl Lewis upozornit na tání ledovců a podpořit světový mír.

Co, kdy, kde?

Pokud chcete vidět otužování na vlastní oči, tak přikládám seznam nejbližších akcí, které patří do Českého poháru.

2. února - Praha, Branícké ledy (1000 m)

9. února – Brno, Svratka (750 m, MČR)

23. února -  Olomouc, Morava (750 m)

23. března – Opava, Stříbrné jezero (750 m)

Jestli vás článek zaujal, tak věřte, že jde jen o odlehčenou definici toho, co všechno otužování obnáší a nabízí. Mnohem více informací dostanete na stránkách o zimním plavání a dalším webu, který se tomuhle outdoorovému sportu věnuje.

 

S využitím zimni-plavani.info


20.01.2013, Jan Haráč


Diskuse


Ahoj, jak píše autor, jde "jen o odlehčenou definici". Nepopisuje, jaká je to paráda, chodit si v zimě zaplavat třeba do Vltavy, nemluvě ani o tom, když dostanete příležitost zaplavat si třeba v Punkvě. Kdo nezkusil, neuvěří. Podobných nadšenců je víc než se zdá, ale pokud to chcete zkusit (maximálně doporučuju, jen pozor, návykové), doporučuji minimálně na začátku kontaktovat někoho, kdo už zkušenosti má, nejlépe nějaký oddíl. Bez obav, nenutí Vás závodit, ale poradí, pomůžou, ... já se šel jen zeptat v PKO (www.otuzilci-praha.cz) jak na to, ujali se mě a ...už v tom lítám. Oddíly jsou po celé republice a přes zimu jsou skoro každý týden někde závody, kde Vás s dotazem taky nikdo neodmítne. Takže ahoj někde při plavání v zimě Čárlí PS: Díky autorovi za článek
24. 10. 2013, 02:35:11

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz