HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

HOROLEZECKÁ METODIKA

Horolezectví je obrovské puzzle složené ze schopností, dovedností a opomenout se nemůže ani jistá dávka štěstí. Mohlo by se zdát, že poslední jmenované není v našich rukou. Pravdou však je, že štěstí můžeme jít svým způsobem naproti, anebo od něj naopak utíkat.

Komunikace při horolezectvíKomunikace při horolezectví

Přehled stylů ve sportovním lezení

Jak na slanění bez jakékoliv pomůcky

Horolezecká metodika zahrnuje znalosti, které se týkají například uzlů, jištění, výbavy a jejího používání, slaňování, techniky postupu na feratách, orientace, pohybu na ledovci a dalších metodických prvků.

Horometodika však není jen o tom „tupě“ se biflovat poučky nazpaměť a doufat v jejich vybavení si v klíčovou chvíli, ale uvádění teorie do praxe pravidelným nacvičováním.


Feraty na pranýři: nejčastější otázky zodpovíme na základě testů

Feraty na pranýři: nejčastější otázky zodpovíme na základě testů

Přestože se zdá lezení ferat jako jednoduchá činnost, kterou zvládne i cvičené prase, panují mezi lezeckou veřejností stále nejasná doporučení na vybavení a jeho používání. Otestovali jsme pro vás, zda je bezpečné odsednout si do feratového setu a proč místo něj odsedku nepoužívat při jištění. Také poradíme, kdy vyřadit staré vybavení.

Malé ale šikovné, vychytávky na ledovcové túry

Malé ale šikovné, vychytávky na ledovcové túry

Jestliže se vydáte na ledovcovou túru, musíte téměř na každém kroku počítat s rizikem – sněhové mosty překrývají zrádné ledovcové trhliny. Při eventuálním pádu do trhliny hraje čas záchrany klíčovou roli. Proto by bezchybné a hbité ovládání záchranných kladkostrojů mělo být rutinní dovedností. K dostání jsou i šikovné vychytávky, které dovedou vyproštění spolulezce ještě o něco usnadnit.

Jak vyrazit na ledovec (a přežít to)

Jak vyrazit na ledovec (a přežít to)

Ledovce jsou krásné i zrádné zároveň. Představují fascinující prostředí, kterým můžete putovat daleko do odlehlých krajin i stoupat vysoko na vrcholky hor, ale které je také plné nástrah. S jistou dávkou patosu lze říci, že se pohyb po ledovci podobá ruské ruletě. Jak z této hry vyjít z čistým štítem a neskončit na dně bezedné trhliny? Ve zkratce - nechoďte sami, ale raději ani ve dvou.

Univerzál mezi uzly? Lodní smyčka!

Univerzál mezi uzly? Lodní smyčka!

Poloviční lodní uzel, poloviční lodní smyčka, uzel HMS nebo zkráceně jen „půlloďák“ je jedním z nejjednodušších uzlů, to však nemá žádný vliv na jeho použití v praxi, které je všestranné. Jak ho uvázat a k čemu slouží se dozvíte v článku.

Slaňování pomocí polovičního lodního uzlu

Slaňování pomocí polovičního lodního uzlu

Lodní uzel je všestranný pomocník. Kromě jištění ho můžete využít také pro slanění. Tato metoda slanění je velmi jednoduchá a přehledná. Jak na to?


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz