HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Jak si poskládat KPZ? + VIDEO

Jak si poskládat KPZ? + VIDEO

„KPZka“ nebo-li krabička poslední záchrany, může v některých situacích vaše šance na přežití hodně zvýšit. Pojďme se podívat, jak by taková KPZka měla vypadat.Pro ty, kteří nemají potuchy co KPZka je, mám krátkou definici: „Jedná se o krabičku menších rozměrů, ve které jsou nahuštěny předměty, jenž se můžou ve špatných časech hodit a třeba vám i zachránit život“.

p. Bordelář vs. p.Puntičkář

Každý si s sebou bereme na hory a jiné výlety několik věcí pro případnou nouzovou situaci. Někdo je má úhledně uloženy v malé krabičce (KPZ), jiný neuceleně rozházené po batohu a kapsách. Pro jednoho možná nepřehledné, jiný v tom vidí speciální systém. Já jsem pro kombinaci obou těchto variant. Proč? Protože když jste na horách (budu psát hory, ale myslím tím jakékoliv prostředí), tak se vám čas od času hodí některé předměty z KPZky a přece kvůli tomu, že si chcete rozdělat táborák, neodpečetíte KPZku, ve které jsou tři sirky. Navíc tím riskujete, že vytratíte další malé předměty a věřte mi, že to, co si z ní vezmete, stejně nedoplníte. Každý se do ní snaží natlačit co nejvíce a v tom zápalu si neuvědomuje, jak pracné je uložit vše tak, aby se to tam vlezlo. Když potom nastane obyčejná situace, ve které chce KPZku otevřít, tak je opravdu otravné to chirurgicky vše vracet na své místo. Proto, když si budete KPZku vytvářet, tak berte na vědomí, že ji otevřete jen v krajní nouzi. Tím chci říct, že něco je lepší mít dvakrát a třeba i po kapsách. Když se pak budete balit, tak KPZka bude prostě KPZka a ne sirky, nit, analgetika atd. To vše bude v seznamu zvlášť.

Co tam vlastně patří?

Pokud jste chodili do skautu, tak asi všichni znáte, jak já říkám „dětskou KPZ“. Ta nás, velké kluky a holky nezajímá, protože jsou tam i věci jako guma na gumování, několik knoflíků, poštovní známka atd. My potřebujeme nějakou inovaci že?

Pokud se někdo vyloženě specializujete na určitý typ krajiny nebo oblasti, tak i jeho složení KPZky může být speciální. Např. speleolog jen těžko bude potřebovat lupu, ale hodilo by se mu navíc pár vodě odolných sirek (světlo), náhradní baterky apod. Takže níže vypsaný seznam je spíše taková páteř každé KPZky, kterou si každý může dovybavit podle vlastních potřeb. V tomto seznamu jsem vycházel také z knihy „SAS1 příručka jak přežít“ od Johna Wisemana (ve videu ji uvidíte), doporučuji si ji aspoň půjčit z knihovny.

Mini svíčka - podpal ohně (seříznete normální svíčku na požadovanou velikost)

Pevný líh - pokud máte svíčku, tak není nutný

Sirky - obalte je ve vosku a umístěte do zamykacího pytlíku + škrkadlo (můžou být i kovbojské, které se škrtnou o jakýkoliv drsný povrch)

Tenký drátek - cca 50 cm, hodí se na oka

Provázek - cca 50 cm

Zavírací špendlíky (sichrhajzky)

Náplasti

Hřebík (dlouhý a tenký) – může se hodit jako hrot atd.

Jehla a nit - kromě jiného můžete nouzově sešít ránu

Nouzová finanční částka (měna závisí na lokalitě, mimo Evropu jsou nejlepší dolary)

List čistého papíru + minitužka (seříznutá tužka na požadovanou velikost)

Analgetika (např.: coxtral, ibalgin, paralen)

Něco proti průjmu (Imodium, Smecta)

Hypermangan - dezinfekce vody)

Žiletka

Pár gumiček

Lupa (rozdělání ohně, „auto-operace“)

Vlasec + háčky

Knoflíkový kompas

Mini píšťalka (křik je energeticky velmi náročný)

Sterilní krytí (uvidíte ve videu)

Fluorescenční světlo - malý krystal, který vydává světlo je ideální pro čtení mapy v noci při pochodu (je drahý, můžete nahradit chemický světlem, které koupíte v rybářských potřebách)

Kondom - zásobník vody až na dva litry, krytí rány před namočení m či zanesením)

Drátová pila - přeříznete i menší stromek

Křesadlo

Tipy

1) Zevnitř si nalepte kartičku, na které bude: jméno, státní příslušnost, krevní skupina, datum narození, kontaktní osoba + číslo, pojišťovna a případně číslo pojistky (především v zemích mimo Evropu nabírá tento údaj na důležitosti),

2) Pokud vaše krabička nebude z kovu, který se dá vyleštit tak, aby odrážel světlo, dejte si do KPZky i zrcátko (signalizace)

3) Alergici by si měli do KPZky přibalit příslušné léky

4) Povídání o výběru krabičky je ve videu. Najdete i další užitečné rady, které je zbytečné vypisovat.

Tento seznam výbavy je "můj". Slouží vám jako inspirace, takže pokud mi tady podle vás chybí něco zásadního nebo něco, co je zásadní pro vás, tak to neváhejte napsat do diskuze. I kdyby to měla být maličkost. Pokud si podle článku někdo bude sestavovat KPZku, tak ho třeba díky "vašim" návrhům něco trkne a přibalí si to. To samé platí pro tipy.

1SAS – special air service nebo-li britské speciální jednotky


11.03.2012, Jan Haráč


Diskuse


Pár slov starého horala a kibice:Ostrý nožík není zmíněn,ale u něj to má začít(žiletku jsem nikdy nepotřeboval).k těm sirkám-osvědčily se mi krabičky od šumivých vitamínů,netřeba vosku,dobré přihodit malý zapalovač.i ta svíčka je takto více v bezpečí před polámáním.Dále,je-li vlasec,netřeba tahat nit(i na to příp.šití rány vhodnější).Kondom se v nouzi výborně hodí i jako ochrana mobilu před vodou,u nevysouvacích typů lze i přes něj volat či smskovat(odskoušeno i na divoké vodě).Pilky jsou na trhu už i skladné-sklopné,zasouvací i ruční řetězová(lepší alternativa strunové,má plochý řetěz a je velmi výkonná).při KAŽDÉ výpravě mít v batůžku baterku(ideál je malá diodová čelovka,už jen pro svou praktičnost a výdrž)a náhradní baterky.Nouzové světýlko-ideální ona mini blikačka na kolo,co je vidět na úvodní fotografii(i malá čajová svíčka poslouží,hoří celkem dlouho).V chladnějším prostředí dobré nosit baterie či mobil,je-li možno,v kapse blíže tělu.A malá připomínka-i v létě mít sbalenou alespoň čepici a náhradní suché teplé ponožky.Samozřejmostí je pláštěnka-pončo(levná,skladná),není-li jiný nepromok.U té psací potřeby-malá vsuvka pro neznalé-opravdu nebrat propisku,ale měkčí obyč.tužku,píše za všech okolností.A pukud už toho tolik sebou máme,malý obvaz už se taky vleze(např.č.2,skvělá jsou samofixační obinadla). Tento výčet již asi trochu nabourává onu představu o mini krabičce co si dáme do ledvinky a zvládneme vše.Ale to je již na zvážení každého,jak tato doporučení pojme.Tak lovu zážitků ZDAR!
12. 03. 2012, 16:40:13
...ano, ale príspevok je o "krabičke", nie o výbave na prežitie
13. 03. 2012, 10:52:43
Je mi jasné, že příspěvek je hlavně o krabičce, ale protože autor sám vyzývá ke sdílení tipů a triků, nedá mi to a přidám vlastní. Mám osobně dvě další věci bez kterých nedám ani ránu. Ačkoli nepatří přímo do KPZ, jistě se vejdou do té širší verze postrkané po kapsách batohu. Rozhodně to nejsou věci zálesáckého druhu, ale jejich užitečnost mám léty prověřenou - zejména pak v oblasti řemesla švec, sedlář. DUCT TAPE, neboli stříbrná "macgyverovka" se hodí na opravu trhlin téměř jakéhokoli materiálu od pláštěnek, bund a kalhot až po stan, člun, batoh a stejně tak i na spojování, slepování, svazování.... koneckonců MacGyver věděl co a jak:). Druhou pro mě ověřenou věcí jsou RYCHLOUPÍNACÍ PLASTOVÉ PÁSKY, utržený popruh, zip, pásek na sandálech i podrážku pohorky spraví jako nic, pevně a relativně šetrně (takto opravené sandále nám byly posléze i vyreklamovány). Všechno, co jsem zde vyjmenovala už jsem opravdu úspěšně spravovala. Do rozšířené výbavy cestovatelské pomoci doporučuji.
28. 03. 2012, 16:49:25
ahoj,poraď kde koupím rychloupínací plastové pásky.Díky
29. 03. 2012, 23:29:56
V každém "kutilském obchodě" tzn. OBI, BAUMAX, HORNBACCH, atd. u nás v domácích potřebách je mají taky.
06. 04. 2012, 15:15:47
Ja mam vzdy so sebou dva kruzky na kluce-opravil som s nimi aj polamanu pracku na batohu a ak je to na dlhsi trip tak aj kvalitnu lepiacu pasku ala MacGyver s tou sa da opravit takmer vsetko.
22. 05. 2012, 09:23:26
Určitě by neměl chybět dámský tampon.
01. 07. 2014, 23:15:24
Všude jen čtu, že fluorescenční krystal je drahý, že jej lze nahradit chemickým světlem, ale já jej chci! Koupil jej skutečně někdo? Prosím, kde? Vypadá to, že zatím jen všichni "znalci" opisují stejná moudra od jiných "znalců". Tritium přívěšek na klíče stojí 350 Kč a svítí dlouho, cca 20 let. Jenže to asi není onen vybájený krystal, který málo svítí, je drahý a lze jej snadno nahradit... Děkuji
25. 07. 2015, 02:30:00

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze