HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Jak si sbalit krosnu na dlouhé pochody?

Jak si sbalit krosnu na dlouhé pochody?

Může se to zdát jako banalita, ale s přibývajícími kilometry ve vašich nohách roste důležitost kvalitního sbalení krosny.V následujících řádcích vám prozradím, jak si balím krosnu. V některých případech se možná nebudu držet skautských směrnic, ale spíše svých zkušeností. Po tom množství výprav jsem si už vypiloval svůj styl balení, který mi maximálně vyhovuje, ale stále se opírá o několik základních pilířů, které je třeba dodržovat.

Ono ani nejde vždy jednoznačně říct, co vše si s sebou vzít a kam to v batohu umístit. To už si musí podle svých potřeb a zaměření vypilovat každý sám. Třeba můj styl balení „sedne“ někomu z vás nebo si z něj aspoň něco „odnesete“.

Kam to všechno dávám?

Při balení přikládám velkou důležitost tomu, do čeho se vlastně balím. U krosny potřebuji toto rozvržení:

Velkou komoru, do které je přístup i z čela batohu.

Menší komoru na spodu krosny se dvěma jezdci a možnosti přístupu do velké komory.

Dvě kapsy ve víku batohu (jedna ve spod, druhá nahoře).

Dvě boční komory o minimálním objemu 1,5 litrové PET lahve.

Otevřená kapsa na obou bocích krosny (je možné tam zastrčit třeba pití nebo hůlky).

Malá bederní kapsička na zip (pro GPS nebo mobil).

Jak se tedy sbalit?

Nebudu vypisovat seznam o padesáti položkách, které si s sebou beru. To zas někdy jindy :-).

Způsob balení a seznam výbavy se odvíjí od toho, za jakou aktivitou jedete. Jak už jsem v úvodu naznačil, budeme se chystat na mnohakilometrový pochod členitým terénem (nejedná se o lezení).

Balení krosny stojí na nějakých 9-10 předmětech (oblečení, drobnosti atd. beru jako jeden předmět). Jsou to podle mě spacák, stan, lano, oblečení, láhev s pitím, drobnosti, které používáme při pochodu, ostatní drobnosti včetně jídla, karimatka.

Alfou a omegou balení se na dlouhé pochody je umístit těžké věci co nejblíže vašim zádům, respektive lopatkám. U tohoto tipu aktivity nejsou kladeny až tak velké nároky na vyvážení batohu, ale spíše na to, aby se dobře nesl. To zajistí umístění věcí do vrchní poloviny krosny, blízko k zádům.

V praxi je to u mne takto:

Do menší spodní komory dám spacák a zbylé místo vyplním oblečením. Na popruhy, které jsou z vnějšku menší komory, připnu karimatku.

Do spodu velké komory „nahážu“ další část oblečení a jídlo.

Potom začnu umisťovat těžké věci jako lano nebo stan (na hory jezdím s kamarádem Martinem a jeden vždy vezme lano, druhý stan, takže nikdy nebalím obojí – jinak bych musel stan připnout z vnějšku krosny). Dále jsou to ešus naplněný těžkými drobnostmi (karabiny atd.).

Zbylé místo vyplním oblečením a jídlem.

Nakonec balím věci, po kterých často sáhnu „po cestě“. Je to pro mne nějaké jídlo, mapa, GPS, mobil, lžíce, čelovka atd. Všechny tyto věci umisťuji do bočních komor. Když zbude místo, tak ho dotlačím jídlem, které je objemné, ale lehké.

Cepín(y) a mačky připínám na batoh.

Pití umisťuji rovněž z vně krosny, konkrétně do otevřených kapsiček na boku krosny. Láhev tam jednoduše zasunu a při chůzi ji můžu s trochou úsilí vytáhnout, aniž bych sundával celou krosnu.


09.09.2012, Jan Haráč


Diskuse


Ahoj, mám otázku..je vhodné mít těžké věci takto nahoře? Soudím podle obrázku..já se je snažím dávat vždy co nejblíže zádům..tím pádem na spod spacák a vypodložení oblečením a ke stěně zad to nejtěžší..a pak dovyplnit prostor lehčím zbytkem..nemáte při posazení těžších věcí nahoru horší těžiště? U mě to tak vždy bylo..proto volím těžiště batohu co nejblíže k mému středu těla..co si o tom myslíte?
09. 09. 2012, 14:21:21
Teoreticky by pro stabilitu samozrejme bylo dobré mít těžiště nízko, jenže nízko zároveň znamená příliš vzadu, čímž se těžiště dostává mimo osu těla. Při chůzi je člověk přirozeně mírně předkloněný, díky tomu jsou věci, které jsou blízko zad a výše v batohu (téměř) přímo nad těžištěm nezatíženého těla. To je pro delší nošení nejváhodnější, jelikož batoh člověk natáhne dozadu a člověk tak nemusí vynakládat sílu na vyrovnání tohoto tahu. V situacích, kdy je důležité nízké těžiště (např. brodění řeky) by zabalení těžkých věcí dolů mělo smysl, předpokládám ale, že to není nejčastější využití :-)
09. 09. 2012, 18:34:04
moje rada je jednoducha, ze skusenosti. na dlouhou cestu si toho vemte co nejmin. spacak, karimatku, piti. to je vse. no a pro nas fotografy fotak a stativ. :-]. ve spanelsku jsem mel naloz ze jsem malem vypustil dusi, cesta po nemecku byla uz po teto lekci - jen spacak, karimatka, trochu jidla, piti {dalsi jidlo dokupovat na ceste a hned snist}. podotykam ze to byli cesty stopem, jen ve spanelsku jsem byl v pyrenejich. dnes si sebou beru jen spacak a karymatku, no a trochu jidla a piti. jednou jsem nesl v batohu 55 kilo kastanu, to byla vrazda :-}}}}}
14. 09. 2012, 19:38:50
Pro zvýšení těžiště - úplně nahoře na batohu mám karimatku a do ní dám PETku(y) s vodou. Nevýhodou může být větší šířka - karimatka zachytává o skálu.
16. 09. 2012, 23:25:29
Plně souhlasím s článkem, jen se chci zeptat, kam s vakem na vodu? Většinou ho dávám místo jedné z PETek na bok ale teď jak o tom přemýšlím, tak by měl být ve víku? A ke karimatce nahoře na víku: Zkoušel jsem obě varianty, jak dole tak i nahoře, ale nahoře často vadí v záklonu hlavy a při průchodech užším terénem. Dole je naopak praktická když si sedáte s batohem, nemusíte tolik dolů a při mokru (používám obal na karimatku) se nemusíte bát položit batoh na zem, když ve spodní komoře je spacák a suché oblečení.
21. 09. 2012, 08:38:39
Koudi
Koudi

Vak na vodu(MSR 6l) mám v hlavní kapse přímo na zádech, ke kterým je přitlačen oblečením a jídlem. Aby držel nahoře, tak jej mám ještě uvázán k výstuži zad(dva hliníkove pruty, které z vrchu trochu čouhají a jsou překryty suchým zipem, takže se vak nevyvlíkne ani v předklonu). Známému to batoh neumožňoval, tak to řešil našitím poutka do hlavní kapsy.

02. 07. 2016, 04:48:21
Ahoj, mohl by někdo dát tip na krosnu, která je přístupná i z boku nebo zpředu? Nejen zezdola a zespoda? Díky moc Jana
29. 07. 2013, 14:20:29

Www.decathlon cz ;)

17. 02. 2016, 12:46:27
Sab
Sab

Ahoj, mám krosnu od Loap - Venture 60 s předním plněním a jsem s ní už pár let spokojená. Jediná nevýhoda je, že nemá malou bederní kapsičku.. Ale bez toho se dá přežít ;) http://www.sportovni-potreby.cz/zbozi/5451-batoh-expedicni-loap-venture-60-l/

01. 07. 2016, 09:01:29
Ahoj, chtela bych se zeptat jak je to s doporucenou barvou krosny? Ma byt prirozena,aby se ztratila v okoli (khaki, cerna apod.), nebo naopak razici pro pripad nehody, aby osobu zachranna slozka snaz nasla? Nemuze cervena nebo oranzova naopak spis zneklidnit zver (specialne medveda) ve smyslu, ze by v sebeobrane zautocili na cloveka? Dekuji
24. 10. 2014, 17:33:28
Díky za rady.
19. 03. 2015, 12:23:31
Ta barva krosny mě taky zajímá, máte někdo zkušenost?
01. 04. 2015, 17:01:08
Mám zelenou velkou krosnu a její přírodní barva se mi už vyplatila mnohokrát. Při výšlapu na vrchol kopce, jen kvůli rozhledu, při hledání vody nebo při hledání správné cesty jsem těžkou krosnu shodil do křoví a byl tak bez zbytečné zátěže a bez strachu, že jiný turista (nebo spíš nějaký člověk jiného typu) krosnu najde a udělá si z ní samoobsluhu. Konkrétně ve Vietnamu či Brazílii se to opravdu hodilo. Na druhou stranu v rámci bezpečnosti bych se spadlý v propasti hodně vrtulníkem bez termovize špatně hledal. Podle mě je nejideálnějším řešením mít klidně křiklavý batoh, ale zároveň mít černou či zelenou pláštěnku, kterou v případě skrytí batohu, či potřeby nenápadnosti na batoh snadno a rychle nasadíte a vyřešíte tak několik much jednou ranou.
27. 04. 2015, 22:53:35
Luboš
Luboš

Ahoj, chystáme se na tůru do hor, a potřebuju sebou nějaký kvalitní jídlo, který by trochu chutnalo, a bylo snadný na přípravu. Nechci ale žádný konzervy!! Existuje něco takovýho?

25. 05. 2017, 09:21:20
Fana
Fana

Ahoj, já doporučuju www.adventuremenu.cz Jídlo je moc dobrý, bez eček a konzervantů a ohřát můžeš na ohni, v kotlíku, nebo k tomu dělají i samoohřevný kapsle. Já je beru na čundry pokaždý. Dělají i sušený maso a taky chutově fajn.

25. 05. 2017, 09:23:57
Luboš
Luboš

Super, díky za tip. A kde to seženu? Mají to v nějakým kamenným obchodě?

25. 05. 2017, 09:26:50
Fana
Fana

Já kupuju v outdoor obchodech nebo na Alza.cz. Přes jejich web se to koupit nedá. Tak mrkni třeba do RockPointu nebo třeba Hanibal.

25. 05. 2017, 09:29:22
Robert
Robert

Ahoj, já můžu adventuremenu doporučit, jídlo opravdu dobrý, okořeněný a člověk se t zoho nají.

26. 05. 2017, 14:13:46

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz