HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Jak si zašít tržnou ránu? + VIDEO

Někdy se proti vám všechno spikne a je třeba si pomoct sám. To může platit i pro tržné rány a jejich šití.Nejsem doktor ani student medicíny, ale tuto dovednost jsem si chtěl aspoň teoreticky osvojit, protože v horách, a speciálně ve stěně, se to může velmi hodit (padající kamení či led). Napadlo mě, jestli je to možné pomocí internetu (videí, obrázků a popisků).

Myslím, že ano…

Po tom, co jsem si rozšířil lékárničku o nutné náčiní, si myslím, že kdybych měl tržnou ránu na pár stehů, tak bych snad nevykrvácel. Doufám, že to nikdy nebudu muset aplikovat v praxi.

Co mi přišlo užitečné

Nikdy není na škodu trochu základní teorie ohledně toho, s jakými nástroji, materiálem a postupy se pracuje.

Jehla - K sešití rány potřebujete chirurgickou jehlu. Na šití tržných ran se používají ostré s trojúhelníkovým průřezem, kruhového nebo zahnutého tvaru (traumatické).

Jehelec -  Slouží k pevnému uchopení jehly.

Šicí materiál – silon nebo hedvábí (nevstřebatelné - šitítržných ran na kůži)

Zásady šití

 • jehlu vést kolmo přes tkáň / nejmenší odpor /
 • šetřit tkáň
 • místa vpichu stejně daleko od okrajů rány i od sebe
 • steh příliš neutahovat, aby nezpůsobil odkrvení nebo prořezání tkáně, ani nenechat příliš volný, aby nepovolil
 • steh zakládat kolmo na okraj rány
 • nenechat volné dutiny, kde se zadržuje ranný sekret
 • nešít při hnisavých, hnilobných a nekrotických procesech
 • přísně dodržovat pravidla hygieny a sterility

Zásady šití tržných ran kůže

 • sešíváme okraje rány rovnoměrně k sobě – podkoží na podkoží
 • každý steh uzlíme zvlášť tak, aby okraje k sobě pevně přilehly a vytvořily ranový hřeben
 • po zauzlení kryjeme povrch rány plastickým obvazem /Acutol, Aluminium, Novikov aj./
 • chránit též obvazem, průbanem /elastická punčocha k fixaci obvazu/ - zajištění proti vykousání stehů
 • stehy odstraňujeme za 8 – 10 dní, kontrolujeme vytvoření jizvy (v našem případě půjde asi o to, co nejrychleji slanit a vyhledat odbornou pomoc).

 

To bychom měli teorii, teď se pojďme podívat, jak to vypadá v praxi.

Jde se šít…pomeranč!

Víc než cokoliv jiného mi pomohlo video (od 1:10 se dělá druhý uzel, tam už jde vše skvěle vidět)

 

V podstatě jde o to, že první uzel je zakroucený a poté jej pojistíte ještě třemi  až pěti jednoduchými uzly - viz obrázek níže.

S využitím rozpad.cz


19.08.2012, Jan Haráč


Diskuse


Zdravím. Díky za článek, jakákoli osvěta v první pomoci je vítaná. Možná pár doplňujících informací - místo šití velmi silně doporučuji mašličkování. Pokud se umí dobře, tak je daleko výhodnější a bezpečnější než šití. Riziko, že se nepodaří zachovat "dokonalou sterilitu" jak autor píše, je totiž v přírodě spíše jistotou a šance, že uzavřená rána pod stehy "zhnisá", je velká. Mašličkování- stripování méně poškozuje tkáň, pokud rána hnisá je jednoduché stripy dát dolů a ránu znovu pořádně vyčistit. Čištění rány je klíčová dovednost při ošetřování ran v přírodě. Sama bych se do šití nepouštěla, přestože jsem v ambulanci či na sále kůži už několikrát šila. Na stripování doporučuji natrhat si dlouhé tenoulinké pásky z perforované bílé bezpolštářkované náplasti (velmi dobrá je od fy 3M) a lepit řádně vyčištěnou a osušenou ránu tak, že mezi proužky necháváme pár mm prostor pro vytékání moku. Následně ránu namažeme Betadine mastí (opět nedoporučuji Novikov jak píše autor - snáze mi to zhnisá) popř. ideálně jí překryjeme Inadine či aspoň mastným tylem a ovážeme obvazem. V prvních dnech převazujeme dvakrát denně, kontrolujeme zda nehnisá. A ještě jedna věc co nesedí v článku - pokud rána masivně krvácí a hrozí velká ztráta krve, opravdu na šití ani nepomyslím!!! Je to život ohrožující stav, je potřeba krvácení zastavit tlakem přímo v ráně, popř. tlakovým obvazem, a co nejrychleji zajistit odbornou pomoc. Tolik teorie, ale nejlepší je si toto vše v klidu vyzkoušet, dokud je čas. Pojeďte na zážitkový kurz první pomoci ZDrSEM :)) (www.zdrsem.cz)
16. 09. 2013, 17:00:05
Dobrý den. Článek špatný nebyl ale uznejte, že málokdo má na to, aby si takzvaně sám ubližoval propichováním a následným šitím kůže.Navíc pokud je člověk sám a má ránu na ruce, je šití jednou rukou docela eskamotérský kousek. Příspěvek p. Šimanovské byl skvělý a tento postup mohu naprosto doporučit, jelikož ho mám vyzkoušený na vlastní - manželově kůži. :-) Nastříhání mašliček a nalepení je záležitost na pár vteřin. Takže jako naprostý laik tento bezbolestný a rychlý postup vřele doporučuji.
20. 11. 2013, 08:21:27
Dobrý den, nemohu zásadně nesouhlasit se stripováním, ale je potřeba zvážit okolnosti situace. Stripování je na lokální ošetření ran na místech ktará nejsou dále výrazně namáhána nebo se nepotí. Přiznejme si, že na místech kde je potřeba aby rána vydržela pnutí, stripování nedostačuje. A pokud člověk snese vpich na odběr krve, tak snese i vpich na sašití rány. Jisté je že vše záleží na objektivním zvážení okolností a dle toho poté postupovat.
17. 05. 2014, 14:10:41
Jednou se me to hodilo zesil jsem si tržnou ránu na levé ruce a na 2mystech zvolil jsem syce jiný styl smicek ale jsem rád ze to umím.nikdy nevíš kdy se to stane třeba v lese jako me při řezání a splhani nejdůležitější je nestracet paniku a překonat strach z bolesti která ani není jen simrani.dekuji za skvěle články
03. 06. 2015, 22:17:07
Super článek :)
08. 06. 2015, 15:47:46
Kamarádka si musela zašít ránu na noze, když byli v Africe.
22. 06. 2015, 16:09:31
Vláďa
Vláďa

Já mám jen pocit, že by se měla rána stahovat, ať už mašličkováním, nebo šitím, od jednoho konce k druhému, aby došlo k vytlačení krve, popř nečistot a ne jejich hašití do kapsy. Co na to odborníci ?

09. 10. 2015, 02:41:05
Jaromír
Jaromír

Já jsem si v Egyptě v moři rozřízl nohu o rybářský vlasec a měl ranku dlouhou asi 6 cm. Sice nebyla hluboká, ale byla zralá na šitíčko. Když jsem se dožadoval lékaře, tak mě vzal do parády provozní hotýlku. Nechal jednoho pikolíka na sporáku rozehřát olivový olej a pak vzal papírový ubrousek, který přeložil tak aby vytvořil tvrdší hranu a tuto hranu namáčel do rozpáleného oleje a postupně vkládal do rány. Sice to pálilo jako čert, ale rána se hezky vlivem tepla zatáhla. Očekával jsem, že chytnu nějakou infekci, ale nic jsem nechytil a navíc jsem s tím mohl klidně do vody. Dneska bych s velkými problémy jizvu na noze hledal.

10. 04. 2016, 01:01:06

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze