HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Několik postřehů z vaření ve stanu

Několik postřehů z vaření ve stanu

Asi každému už se stalo, že převrhl ešus plný vody nebo jídla. A pokud ne, tak nevěřím, že nikdo z vás nezažil ty dvě vteřiny nervozity, když o hrnec či ešus zavadil a modlil se, aby to kymácení už skončilo. Dá se tomu předejít?Ano dá. Vařte mimo stan Smějící se. Byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že nevařím ve stanu. Asi nikomu se při nepříznivém počasí (ale i při příznivém) nechce vařit venku, a proto to většina z nás riskne a uvaří si ve stísněném prostoru. To s sebou nese několik rizik:

- otrava zplodinami

- vznícení stanu nebo jeho poškození žárem

- popálení se o převrácený ešus nebo jeho obsah

- promočený spacák a další věci

- a tím posledním, ale neméně důležitým, je usínání s prázdným žaludkem J.

Pár mých postřehů z vaření ve stanu

Vlastním dva vařiče. Jeden je klasický VAR na plyn a ten druhý další klasika od MSR na kapalná paliva, s oběma jsem zažil pár zajímavých situací.

V následujících řádcích vypíšu několik zkušeností a postřehů, které mě při kuchtění „potkaly“. Třeba se z nich poučíte anebo přidáte do diskuze další.

- Zkušení mazáci se nám teď budou smát, ale když jsme si s kamarády koupili MSR, tak nám nedošlo, že při spalování benzínu si člověk musí dát tak velký pozor na emise. I přes to, že měli mí kamarádi otevřenou předsíňku a vařili v ní, stejně se nadýchali zplodin a byli vyřazeni na celý jeden den, a to ve výšce nad 6000 metrů. Takže na tohle si po koupi MSR dejte pozor.

- Pokud si jídlo připravujete mimo stan, tak se ujistěte, že při případném převržení se vařič nebude dotýkat stanu. To by se taky mohlo stát, že zapáleně klábosíte o těžkých krocích, které jste ve stěně museli překonat a zároveň vám hoří u nohou. Na škodu nebude ani to, když okolí vařiče vyčistíte od suché trávy apod.

- Ucho ešusu vždy směřujte do místa, kde o něj nezavadíte. A to i přesto, že se při kontrolování obsahu budete muset vše možně kroutit, abyste ucho chytli.

- Pokud vaříte v zimních podmínkách a stan je na sněhu, tak si přes podlážku uplácejte dobrou plošinku pro vařič. Někdy se totiž stane, že se plocha pod vařičem vlivem tepla trochu změní a už může být průšvih v podobě mokrého spacáku. Pokud ve stanu nemám dostatečně rovný terén a je poblíž dobrý placák, tak ho na chvíli pozvu do stanu, aby posloužil jako podložka.

- Při vaření ve stanu se musíte smířit s jedním faktem, a sice, že se vám na stěnách bude srážet voda. Pal to čert v létě, ale když máte teploty pod bodem mrazu, tak se ráno probudíte do ledového království. To taky ještě není tak špatné. Horší je, když to království začne rozmrzat a vy jste pořád uvnitř stanu. To potom zažijete malou dešťovou přeháňku uvnitř stanu. Tenhle efekt můžete dost zmírnit, když si otevřete vchody a pokud máte, tak  i „okýnka“.


14.10.2012, Jan Haráč


Diskuse


Hezký den všem, nám se stalo, že jsme si zničli celtu od předsíňky o vychládající vařič. Vítr fouknul celtu na vyhaslý, přesto stále horký vařič a v té se během okažiku vytvořili díra...a na hořáku zůstala přiškvařená celtovina. Naštěstí to šlo po příjezdu opravit. Patrik
15. 10. 2012, 17:05:18
mam MSR plynovy varic a v 6100 na pik leninu pri vareni ve stanu zadne zvlastni vypary, do vysek by to teda chtelo jetboil... hlavne kvuli rychlosti... voda pro 2 v 6000 na plynovem MSR mi trvala temer 2 hodiny - cca 5litru vody... tedy vrcholovy den jsem 4 hodiny stravil varenim vody ze snehu kdyz se spolulezec necitil... jetboil by mel aspon castecne resit i problem prevrzenych "esusu" :-)
16. 10. 2012, 12:59:49
Dalsi riziko: Omrzliny Varenim ve stanu dochazi nejen k oroseni steny stanu.. ale pronikani vodni pary vsude v dosahu. V nejhorsi variante je vlhkost pohlcena spacakem (nevyspite se), ponozkama, botama a to uz je sakra cesta k omrzlinam.. Ve vyssich polohach navic vareni ve stanu spaluje cenny kyslik a ztezuje tak dejchani a aklimatizaci .. Proste ve stanu nevarit!:-)
23. 10. 2012, 20:24:06
No, to si tak jednou sedím na karimatce, vařím kolínka, kochám se krásou okolí, vařím - no a najednou nevařím, najednou v nich sedím!!! karimatka umí udělat pod zadkem pěkný lavórek... no a pak kamarád pobíhal po okolní stráni a snášel poslední zbytky sněhu, co tam kde v dolíčkách zbyly :-) a cesta autobusem domů v polostoje taky nic moc :-)
15. 01. 2013, 22:06:30

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze