HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

• TRÉNINK A ZDRAVÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

PRVNÍ POMOC

První pomoc je souborem relativně jednoduchých zdravotnických úkonů a opatření, které však mohou mít zásadní vliv na zdraví horolezce, cyklisty, vodáka a kohokoliv, kdo se dostane do potíží. Druhou zásadní informací v otázce první pomoci je skutečnost, že poskytnout ji je povinen každý občan České republiky nad 18 let, pokud se tím nedostává do ohrožení života svého či další osoby.

 

Mýtus 60 - Dospělé resuscituji 30:2, ale u dětí je to jinakDospělé resuscituji 30:2, ale u dětí je to jinak

Resuscitace na kurzu první pomociResuscitace na kurzu první pomoci

Maska se vzduchovým lememMaska se vzduchovým lemem

První pomoc se mimo jiné zabývá bezvědomím, šokem, popáleninami, podchlazením (omrzlinami), infarkty myokardu, krvácením, zlomeninami a dalšími stavy, se kterými má většina z nás už zkušenost. Otázkou však zůstává „umíte v těchto chvílích správě zareagovat?“.

Včasná a správná první pomoc může nejen zmírnit následky zranění, ale také zachránit život. Smutnou skutečností je, že při adrenalinových sportech typu horolezectví, freeriding, vodáctví a dalších jsou lehké či těžké úrazy poměrně běžnou záležitostí.

Je třeba dodat, že kolem první pomoci panuje spousta mýtů, které se nezakládají na pravdě. Špatná první pomoc se tak může stát nejen neefektivní, ale také zdraví ohrožující. Této problematice se v sekci „První pomoc“ rovněž věnujeme a to ve stejné míře, jako správnému řešení jednotlivých situací.Co dělat při lavinové nehodě? Kamarádská pomoc rapidně zvyšuje šance na přežití

Co dělat při lavinové nehodě? Kamarádská pomoc rapidně zvyšuje šance na přežití

Lavinová nehoda je situací, při níž je zcela zásadní „kamarádská“ záchrana, na kterou navazuje péče profesionálů. Bez rychlé reakce na místě nehody se rapidně snižují šance zasypaného na přežití. Jak se chovat v případě lavinové nehody?

REPORTÁŽ: Outdoorová první pomoc se nejlíp učí na vlastní kůži – vyzkoušeno na kurzu HORAL

REPORTÁŽ: Outdoorová první pomoc se nejlíp učí na vlastní kůži – vyzkoušeno na kurzu HORAL

Zastavení krvácení, vytvoření dlahy, transport raněných, hypotermický balíček, resuscitace… Tak, ruku na srdce, věděli byste si rady? Já už bych si po kurzu outdoorové první pomoci Horal od organizace ZDrSEM v případě nouze poradila.

Improvizovaná dlaha: Co s poraněním končetin na horách?

Improvizovaná dlaha: Co s poraněním končetin na horách?

Na horách daleko od civilizace může i podvrtnutý kotník znament problém. Jak zadlahovat zraněnou nohu nebo ruku? Nechte si poradit odborníkem, jak a z čeho vytvořit improvizovanou dlahu na cestách.

Mýtus o první pomoci — Zaškrcovadlo se musí po 20 minutách povolit

Dřív se zaškrcovalo, zaškrcovalo se dokonce hodně a metoda "dočasné zaškrcovadlo" opravdu existovala, dnes je tomu však jinak. Různé zaškrcovací techniky mají půvab při hromadných neštěstích, ale v běžné první pomoci jednotlivci už se jedná o téměř přežitou techniku, která by měla být až opravdu tím posledním řešením.

Mýtus o první pomoci — První pomoc nepotřebuji, já zbytečně neriskuji

Mýtus o první pomoci — První pomoc nepotřebuji, já zbytečně neriskuji

Myslíte si, že se Vás první pomoc netýká? Z čeho usuzujete, že zbytečně neriskujete, myslíte, že horolezec, crossový motorkář nebo skejťák riskují více? No, možná ano, ale mají většinou odpovídající vybavení, zkušenosti a u všech závodů stojí sanitka, která jim profesionální pomoc poskytne do pár minut.


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz