HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

REPORTÁŽ: Outdoorová první pomoc se nejlíp učí na vlastní kůži – vyzkoušeno na kurzu HORAL

REPORTÁŽ: Outdoorová první pomoc se nejlíp učí na vlastní kůži – vyzkoušeno na kurzu HORAL

Zastavení krvácení, vytvoření dlahy, transport raněných, hypotermický balíček, resuscitace… Tak, ruku na srdce, věděli byste si rady? Já už bych si po kurzu outdoorové první pomoci Horal od organizace ZDrSEM v případě nouze poradila.Pocit totální bezmoci, nejistota, panika, strach, abyste nemocnému ještě víc neublížili. Možná už jste to zažili, takové pocity člověka při nějakém neštěstí často dostihnou. Základy první pomoci by měl znát každý, podle pravidla, že nevíme, kdy to sami budeme potřebovat. Čím dál do hor a od civilizace ale vyrážíme, tím víc platí, že bychom měli být připravení řadu situací vyřešit sami.


Improvizovaná dlaha z karimatky a trekových hůlek. Kurz Horal, ZDrSEM.Improvizovaná dlaha z karimatky a trekových hůlek. Kurz Horal, ZDrSEM.

Lehké podchlazení řeší izofolie - máte ji v lékárničce? A jaký je rozdíl mezi zlatou a stříbrnou stranou? Kurz Horal, ZDrSEM.Lehké podchlazení řeší izofolie - máte ji v lékárničce? A jaký je rozdíl mezi zlatou a stříbrnou stranou? Kurz Horal, ZDrSEM.

Jak sbalit lékárničku? Kurz Horal, ZDrSEM.Jak sbalit lékárničku? Kurz Horal, ZDrSEM.

 

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Učení v praxi

Jako nadšený milovník hor, trekování a ferat, ale naprostý laik v první pomoci, jsem po nabídce zúčastnit se outdoorového kurzu první pomoci Horal, s délkou 5,5 dne nejdelšího kurzu outdoorové první pomoci pro širokou veřejnost u nás, vysloveně skočila. První pomoc jsem se učila asi naposledy na gymplu a moc jsem si toho, podobně jako ostatní účastníci kurzu, nepamatovala. Organizace ZDrSEM zastává heslo „Kurzy první pomoci zážitkem“, a právě praktickými ukázkami se člověk vše nejlíp naučí a zapamatuje.

Ryze outdoorové znalosti

Řadu dovedností, jako je tvorba tlakového obvazu, fixace dlahy, provedení hypotermického balíčku, schopnost transportovat raněného nebo příprava expediční lékárničky, v bezpečí civilizace a dojezdové vzdálenosti sanitky potřebovat nebudete, zato na horách ano.

Vše jsme si několikrát při simulacích vyzkoušeli na vlastní kůži, dokonce jsme pár simulujících raněných odnesli na svých bedrech a zjistili, že to není žádná sranda. Až v praxi často vyvstanou důležité otázky, i při simulacích se dělají chyby, ze kterých jsme se poučili. Díky opakování a praktickým simulacím jsme si principy záchrany opravdu zafixovali.

Transport raněného s podezřením na poranění páteře. Kurz Horal, ZDrSEM.Transport raněného s podezřením na poranění páteře. Kurz Horal, ZDrSEM.

Vlastní bezpečnost především

Jakmile na zemi uvidíte zakrváceného upícího člověka, mozek reaguje zkratkovitě, přichází panika. A to i když podvědomě víte, že se jedná o simulaci v rámci kurzu.

Na prvním místě nám tedy lektoři kladli na srdce vlastní bezpečnost. Než se vrhneme do záchrany, je potřeba zkontrolovat, jestli ze skály nepadá kamení, nehrozí uvolnění další laviny nebo se na nás neřítí rozběsněný pes. Zraněnému totiž moc nepomůžeme, když sami budeme potřebovat zachraňovat.

Resuscitace je základ

Jak se pozná, že člověk v bezvědomí potřebuje resuscitaci? Zkontrolujeme po dobu 10 sekund, jestli pravidelně dýchá (lapání po dechu není pravidelně), pokud ne, zahájíme resuscitaci a voláme záchranku. A jak často mačkat hrudník a jak často dýchat? Víte? Správný poměr je 30:2 – tedy 30 stlačení a 2 vdechy.

A jestli v tomhle nemáte jasno, stejně jako já před kurzem, je nejvyšší čas se to naučit! Základní dovednosti resuscitace, kontroly dechu, stabilizované polohy a kdy ji použít, prevenci zapadnutí jazyka atd. si na kurzu zkusíte tolikrát, až si budete stoprocentně jistí, že víte, jak na to.

Resuscitace - správný poměr je 30:2. Kurz Horal, ZDrSEM.Resuscitace - správný poměr je 30:2. Kurz Horal, ZDrSEM.

Neurčujeme diagnózu, hledáme řešení

Příznaky nemocí či zranění se často hodně podobají, jako laici tedy často nemáme velkou šanci určit přesnou diagnózu. Pokud jsme někde daleko od civilizace, je potřeba umět se správně rozhodnout a vyhodnotit situaci, s čím si poradíme sami, co vyžaduje transport (třeba vlastními silami během pár dní) k doktorovi a kdy budeme volat záchranu (pokud v oblasti něco takového vůbec funguje).

Na kurzu jsme prošli všechny možné běžné problémy, jako je bolest hlavy, břicha, průjem, rány, popáleniny, omrzliny, alergie, křeče, otravy, podchlazení, výšková nemoc apod., a máme jasno, s jakými příznaky si poradíme sami, a kdy naopak můžeme mít podezření na vážnější problém a je potřeba vyhledat pomoc. Např. riziko vnitřního krvácení, pokud se člověk uhodil do břicha třeba trekovými hůlkami při chůzi z kopce, jaké příznaky mají závažné stavy jako mrtvice, infarkt, hypoglykemie u cukrovkářů nebo velmi nebezpečné silné podchlazení apod.

Autorka zkouší zastavení krvácení, kurz Horal, ZDrSEM.Autorka zkouší zastavení krvácení, kurz Horal, ZDrSEM.

Být připraven, ne překvapen

Pokud se pohybujeme v horách na vlastní pěst, patří první pomoc k základním dovednostem stejně jako výběr správného vybavení, čtení mapy nebo základní techniky jištění (ať už na feratách, ledovci či ve skalách). Po 5,5 dnech pod taktovkou ZDrSEMu v krásné krajině Vysočiny jsem si odvezla sebedůvěru, že dokážu v případě nouze pomoct a nebudu si připadat bezmocná. Kurz tak můžu všem milovníkům hor vřele doporučit.

 

zdrsem

ZDrSEM – první pomoc zážitkem z.s. je druhou nejdéle působící organizací v oblasti výuky první pomoci v České republice. V našich kurzech používáme prověřenou metodiku práce se simulovanými situacemi, které jsou následně reflektovány lektory. Praktické nácviky jsou doplněny teoretickými bloky z oblasti první pomoci. Těžištěm naší výuky jsou život zachraňující dovednosti a jejich nácvik. Po skončení kurzu by účastníci měli být schopni poskytnout první pomoc i v emočně vypjatých situacích.

Kurz Horal je s délkou 5,5 dne nejdelším kurzem outdoorové první pomoci pro širokou veřejnost u nás.

Více na www.zdrsem.cz nebo kontaktujte vedoucí lektorku kurzů první pomoci zážitkem Mgr. Ditu Podhadskou, DiS. na dita.podhadska@zdrsem.cz.

 

Autorka: Natálie Kohoutková

Natálie vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě. Ve volném čase s oblibou vyráží ven na vícedenní treky, kolo nebo na feraty. Ráda cestuje a poznává nová místa a kultury, dovolenou nejradši tráví na horách s batohem na zádech. Na pozici šéfredaktorky časopisu Svět outdooru se jí podařilo skloubit práci s láskou k horám.


10.07.2018, Natálie Kohoutková