HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Výstup na Ararat

Výstup na Ararat

 

Biblický Ararat je nejvyšší horou Turecka. Jedná se o vyhaslý vulkán. Vrchol kryje věčný sníh a několik ledovců, z nichž dva dosahují délky 2 km. Relativní výška Araratu patří k největším a nejprudším převýšením na světě.

 Arménská vysočina, Turecko

Název anglicky: Ararat ascent

Základní trasa: Çevirme Köy – tábor č.1 (3200 m) – tábor č.2 (3850 m) - vrchol

Druh treku/túry:

Obvyklý počet dní: 4

Délka: 30 km

Vhodné měsíce: IX, VIII, VII

Povolení, poplatky, omezení, zákazy: Oficiálně je nutné žádat o povolení s velkým předstihem na turecké ambasádě nebo nechat jeho vyřízení na některé místní cestovní agentuře. Díky podnikavosti horských vůdců z Dogubayazitu lze však toto vládní nařízení snadno obejít.

Nejvyšší bod: 5137 m

Celkové převýšení: 3000 m

Obtížnost: Mírně náročný

Pohyb po ledovci nebo sněhových polích: ano

Obsahuje horolezecké úseky obtížnosti: I

Potřebné vybavení:

Stan, čelovka, teplé oblečení a spacák, rukavice, čepice, sluneční brýle, kvalitní trekové boty. Pro poslední úsek bývají někdy nutné mačky. Cepín není nutný, stačí trekové hůlky

(Autor fotografií: Zdeněk Micka)

Popis:

Biblický Ararat je nejvyšší horou Turecka. Jedná se o vyhaslý vulkán. Vrchol kryje věčný sníh a několik ledovců, z nichž dva dosahují délky 2 km. Relativní výška Araratu patří k největším a nejprudším převýšením na světě. Od jihu vyčnívá kužel hory 3415 m a od severu dokonce o 4365 m nad okolní terén. Ararat je posledních několik let opět přístupný turistům a výstup na tuto atraktivní pětitisícovku se může pokusit v podstatě každý, neboť nejde o vysloveně horolezecký podnik. Stačí jen získat povolení od tureckých úřadů a najmout si povinného průvodce.

Mnoho turistů se také na vrchol vydává bez oficiálního povolení, což je možné díky podnikavosti domorodců žijících pod horou, pro které se stali zahraniční trekaři vítaným zdrojem příjmů. Klasická jižní cesta začíná v táboře někdy nazývaném Yeşil camp, který leží ve výšce přibližně 3200 m. Z nejbližší vesnice Çevirme Köy (není na většině map a leží kousek nad Eliköyu) je to sem pěšky asi 3 - 4 hod. Odtud se pokračuje druhý den do tábora č. 2 (3850 m, 4 hod.) nebo až do tábora č. 3 (4200 m, 5 hod). Táborů číslo 3. je ve skutečnosti spíše několik.

Místa na stan se v kamenitém terénu špatně hledají a tak v období, kdy je na Araratu nával, vzniklo několik paralelních tábořišť podél trasy těsně pod původním táborem. Není však v podstatě žádný důvod vynášet batoh až do tábora č.3. Z tábora č.2 je cesta jen o necelou hodinku delší a trvá asi 5 hodin. Ideální je vyrazit k vrcholu okolo 2 hod. v noci. Z vrcholu je totiž nejlepší výhled za rozbřesku, později se pravidelně zahaluje mraky.

První etapa finálního útoku na vrchol je velmi strmá, občas se i přecházejí sněhová pole a namrzlé skály. Samotný vrchol hory však tvoří obrovská sněhová čepice s mírnými svahy, po které je to k nejvyšší kótě asi kilometr. Bez aklimatizace hrozí první příznaky horské nemoci. Z vrcholu lze seběhnou ještě ve stejný den dolů do vesnice a odjet do Dogubayazitu. Druhou možností je sejít alespoň do nižšího tábora a návrat uskutečnit až další den. V Dogubayazitu funguje několik cestovních agentur, které zajišťují výstup, povolení a průvodce (150 – 300 EUR)

Lze na celé trase přespávat na chatách, v hotelech či penzionech?

Ubytování a jídlo:

Nezbytný je stan a vlastní zásoby jídla. Během výstupu není žádná možnost dokoupení potravin. Od kurdských pastevců lze příležitostně dostat jen jogurt, čaj a chlebové placky. U všech tábořišť jsou zdroje vody z tajícího sněhu a ledu. V městečku Dogubayazit najdete spoustu hotelů všech kategorií, restaurace a dobře zásobené obchody.

Přístup na začátek: Mikrobusem (turecky: dolmuš) z Dogubayazitu do Çevirme Köy

Orientační rozpis po dnech:

  1. Çevirme Köy – tábor č.1 (Yeşil Camp)
  2. tábor č.1 - tábor č.2
  3. tábor č.2 - vrchol - tábor č.1
  4. tábor č.1 - Çevirme Köy

Odkaz na trasový soubor z GPS: ke stažení

Další možnosti túr v okolí:

Kvůli blízké hranici a nedobré bezpečnostní situaci v regionu nelze v současné době v oblasti Velkého a Malého Araratu podnikat žádné další túry

Autor popisu: Zdeněk Micka


24.08.2010, Redakce


RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz