Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

St. Martin am Tennengebirge - cyklistické eldorádo

St. Martin am Tennengebirge - cyklistické eldorádo

St. Martin am Tennengebirge vám učaruje konturami rozkvetlých pastvin a kulisami Nízkých Taur, vápencových masívů Tennengebirge a Salcburských Dolomit, jak místní nazývají Gosauský hřeben s Dachsteinem. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a panenského, což potěší romantické cykloturisty a bikery.St. Martin am Tennengebirge (949 m) je idylická horská obec rozprostírající se mezi Dachsteinem a Tennengebirge na rozvodí řek Lammer a Fritz. Nabízí bezpočet výletů k horským salaším až 400 let starým a v zimě lyžování ve střediscích Ski Amadé a Dachstein-West. Lyžařská oblast Dachstein -West nabízí liduprázdné sjezdovky, stovky kilometrů lanovek, překrásné výhledy na okolní hory a mnohaminutové sjezdy na lyžích. V oblasti se nachází přes 140 kilometrů sjezdovek, propojených moderními lanovkami. Na své si přijdou i milovníci běžeckých stop.


Na cyklostezky se můžete vydat i s dětmi, St. Martin, RakouskoNa cyklostezky se můžete vydat i s dětmi, St. Martin, Rakousko

Panoramata severních vápencových Alp, St. Martin, RakouskoPanoramata severních vápencových Alp, St. Martin, Rakousko

Čeká na vás kouzelná krajina jako z pohádky, St. Martin, RakouskoČeká na vás kouzelná krajina jako z pohádky, St. Martin, Rakousko

Prohlédněte si další fotografie k článku...


Jablonecká chata se nachází v lyžařské oblasti Dachstein-West na úbočí hory Grosser Donnerkogel ve výšce 1 550 metrů nad mořem. V roce 1902 založili tehdejší němečtí obyvatelé Jablonce n. N. místní sekci Německého alpského spolku. Jeho členové získali v roce 1931 chatu v Alpách, kterou pojmenovali podle svého bydliště, tedy Gablonzer Hütte.

Po skončení druhé světové války byli němečtí obyvatelé Jablonecka odsunuti, část z nich se usídlila v Bavorsku. V městě Kaufbeuern založili sídliště Neugablonz, kam přenesli nejenom své sklářské umění, ale také spolek, který chatu vlastní. Ve vchodu do chaty umístili členové Alpského spolku kameny ze své domoviny: z Ještědu, Jizerských hor, Krkonoš, Černé Studnice a Bukovce.

Tennengebirge jsou pohořím nacházejícím se v Rakouských Alpách ve spolkové zemi Salcbursko u města Bischofshofen. Geograficky se hory zařazují do Východních Alp. Jedná se o vápencovou náhorní plošinu o ploše 60 km². Nad výškou 2000 m má plošina ještě rozlohu 37 km². Od roku 1982 je oblast prohlášena za chráněnou. Vzhledem k velkému výskytu vápence se zde nalézajá mnoho krasových útvarů - jeskyně, propasti atd. Na západě masivu nalezneme největší ledovou jeskyni na světě - Eisriesenwelt.

Dachsteinský ledovec

Dachstein je horský masiv v Severních vápencových Alpách a zároveň jedna z vůbec nejznámějších alpských oblastí. Nejvyšší ze stovek jeho vrcholů, Hoher Dachstein (2995), je zároveň druhou nejvyšší horou Severních vápencových Alp. Politicky patří toto území sejným dílem do spolkových zemí Salcbursko, Štýrsko, masív Dachsteinu pak hraničí k spolkové zemi Horní Rakousko. Masiv Dachsteinu pokrývá území přibližně 20×30 km. Většinu plochy tvoří zvlněná náhorní plošina s mnoha krasovými jevy.

Nejvyšší vrcholy se nachází na jejím okraji, a spadají zejména k jihu vysokými stěnami (až 1100 metrů) do údolí. Dachstein je také místem nejsevernějšího a zároveň nejvýchodnějšího zalednění v Alpách - ledovce a významnější ledová pole jsou Hallstattský, Velký Gosauský, Schladmingerský, Schneeloch, Malý Gosauský, Edelgriesský, Severní Torsteiu a Jižní Torstein.

Zdatní bikeři si oblast Dachstein-West zamilují, St. Martin, RakouskoZdatní bikeři si oblast Dachstein-West zamilují, St. Martin, Rakousko

Rakouské Kolorádo

St. Martin am Tennengebirge je také východiskem značených tras pro nordic walking, turistiku a nově také pro běh. Oblast si vysloužila přezdívku Rakouské Kolorádo. Horské cesty vedou k salaším, které v zimě slouží jako osobité hospůdky u sjezdovek lyžařské oblasti Dachstein-West, zatímco v létě jsou útočištěm pro dobytek pasoucí se na okolních horských pastvinách. Své produkty jako sýry, máslo, uzeniny, pálenky, ale samozřejmě i pivo a nealko nápoje nabízejí svým návštěvníkům.

Nejkrásnější výhledy si užijete na šotolinových a lesních cestách vedoucích k chatám Edtalm, či dále směrem k Jablonecké chatě (Gablonzerhütte) s dech beroucím pohledem na ledovec Dachsteinu. Výjezd si můžete usnadnit kabinovými lanovkami. Mým tajným tipem je horská chata Hareit s překrásným výhledem na Tennengebirge, kde vás svérázná Resi pohostí svým vyhlášeným Jagatee – domácím alkoholickým nápojem, jehož ochutnávku před sjezdem na kole bych snad raději neměla doporučovat...

Nejkrásnější cyklistické trasy

Zdatní bikeři mohou brázdit oblast Dachstein-West do úplné extáze. Ale také pro pohodové cyklisty se v okolí St. Martina najde mnoho nenáročných tras na rovinaté Taurské a Enžské cyklostezce a na cyklostezkách okolo jezer Solné komory. Získají si vás fascinujícím kontrastem lehkosti jízdy po rovinaté stezce a panoramaty Alp. Z cyklostezek odbočuje řada neznámých, ale překrásných horských údolí, které stojí za projetí. Za odbočení z Taurské cyklostezky nesporně stojí divukrásné údolí Bluntautal, vycházející z historického městečka Golling a míjející tajemný vodopád Gollinger Wasserfall, který vyvěrá ze skály, kterou Keltové považovali za bránu do onoho světa.

Nedaleko Werfenu odbočuje horská silnice do Werfenwengu, kde za návštěvu stojí Salcburské lyžařské muzeum. Z Werfenwengu (902 m) můžeme vyjet po horské silnici na kole nebo pohodlně i s koly lanovkou na vyhlídkový vrchol Bischlinghöhe (1834 m). Z vrcholu vede šotolinová cesta kolem horských chat s občerstvením a s překrásnou kulisou masívu Tennengebirge víceméně s kopce do St. Martina.

Pokud nás naše zvědavost nasměruje na jih, pak využijeme ze St. Martina cestu kolem horské chaty Halmgut, od které nás klesající asfaltová silnička dovede do údolí řeky Enns u Altenmarktu. Zde se otevírá bikové nekonečno světoznámé lyžařské oblasti Ski Amadé, ale také řada bočních údolíček, zvoucích k probádání.

CK trip2

Do Rakouska můžete vyrazit s CK trip. Na Po rovině napříč Alpami, vydáte se na nejkrásnější túry v srdci Salcburska i na kole ze středověku až do pravěku. A dalších 150 zájezdů na kole, koloběžkách, inlinech, v pohorkách i běžeckých botách, na lyžích najdete na webu www.ck-trip.cz.

 


13.04.2017, Irena Špringlová


Diskuse


Jana
Jana

Rakousko, Německo i Švýcarsko má nádherné cyklostezky a kam se na ně hrabeme my. Ale na cestě to chce dávat pozor. Srovnátor nedávno psal, že cyklisté způsobí víc jak 3 tisíce nehod ročně.

24. 04. 2017, 14:54:42

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz