Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Pochod hranicemi bývalého Československa po svých a za dobrou věc

Pochod hranicemi bývalého Československa po svých a za dobrou věc

"Pěšky pro Emičku" je dobročinný pochod Václava Malinského po hranicích celého Československa (cca 4000 km), tak jak jsme byli před rozdělením.Cílem této cesty je vybrat finanční prostředky na léčbu a nákladné rehabilitace 8leté Emičky Zouharové, která od narození trpí dětskou mozkovou obrnou. Nejvíce Emičce pomáhají tzv. Klim-therapy, které si ovšem musí rodina hradit sama. Zlepšení po těchto rehabilitacích jsou však velmi viditelné.

Dobročinost není jen tortura...Dobročinnost není jen tortura...

Vašek při pochodu pro MatějeVašek při pochodu pro Matěje

V indickém Himáláji při projektu zaměřeném na vzdělávání mnichůV indickém Himáláji při projektu zaměřeném na vzdělávání mnichů

Během tohoto pochodu bude Vašek šířit příběh Emičky a možnosti jak jí pomoci. Cesta zabere téměř půl roku a bude pečlivě dokumentován život v pohraničí, události z války, příběhy lidí, které bude Vašek potkávat. Dalším cílem je poukázat na krásy naší a slovenské přírody, na její neskutečně rozmanité bohatství a probudit v našich lidech více zájmu o vlastní zem a přírodu. Symbolika v chůzi po hranicích je v tom, že se hranice stávájí pouhou čárou na mapě, která však nedělá mezi lidmi rozdíly, všichni jsme stejní, všichni jsme si rovni a nezáleží na národnosti, barvě pleti nebo náboženském vyznání. Vaškovu cestu budete moci sledovat na facebookových stránkách Cesta za sny, kde se i více dozvíte o možnostech pomoci.

V Indii nás bylo šestV Indii nás bylo šest

Vašku, máš nějakou zkušenost s podobnými projekty a jak případně dopadly?

V minulosti jsem již absolvoval 2 dobročinné cesty. Vloni na jaře jsem přešel pěšky ČR (800 km) od nejvýchodnějšího bodu k nejzápadnějšímu. Tuto cestu jsem věnoval 10letému Matějovi Kociánovi, který je již sedmým rokem v bdělém kómatu po původně banální operaci krčních mandlí. Rodina si péči o Matěje musí hradit sama. Pro Matěje se mi za 24 dní podařilo vybrat přes 55 tisíc Kč.
Hned na to jsem navázal zcela novým projektem "Walk for Help" a v šestičlenné partě jsme se ve spolupráci s organizací "Most ProTibet" a "Charitou ČR" vydali do indických Himálají podpořit tamní projekty, vzdělávání mnichů a mnišek, stavby škol a klášterů a obnovu infrastruktury v sousedním Nepálu po ničivém zemětřesení v roce 2015 v oblasti Sidhupalchok. Do budoucna se chci především zaměřit na dlouhé traily kdekoliv po světě a pokud to bude možné, tak cesty spojit s pomocí potřebným, protože v tom vidím největší smysl.

Nejlepší trénink je stejně nakonec cesta samotnáNejlepší trénink je stejně nakonec cesta samotná

Připravuješ se po fyzické stránce na tyto dlouhé pochody nějak systemticky?
Jelikož jsem od malička vášnivý sportovec, tak se nějak speciálně připravovat nemusím. V pohybu jsem takřka neustále, ale letos se na tento dlouhý pochod připravuji daleko důsledněji. Už víc jak čtvrt roku přes celou zimu pravidelně běhám a často si dávám i výšlapy po okolí v rozmezí 20-40 km. Jinak, co se týká přípravy do Himálají, tak tam se v podstatě připravovat nedá, protože běžný Evropan se v těchto podmínkách nemůže připravit na vysokou nadmořskou výšku. Nejlepší trénink je stejně nakonec cesta samotná, tělo si postupem času zvykne a pak už to šlape samo od sebe.

Co byl spouštěč pro věnování se dobročinné činnosti takovým způsobem?
Cestoval jsem jako většina lidí, tak abych z toho měl jen vlastní požitek. Dost mě ale ovlivnila chudoba v Asii. Když jsem viděl problémy lidí jinde ve světě, tak jsem si dost přeorganizoval veškeré hodnoty a uvědomil si, jak se máme v Evropě nebo v ČR dobře. Došlo mi, že člověk by tu po sobě měl zanechat aspoň trochu dobra a že skutečně šťastný život člověk prožije, když bude pomáhat ostatním. Rozhodl jsem se tedy spojit to, co mě baví s dobročinností. Dlouhé pochody mě chytly natolik, že se chci do budoucna věnovat právě tomu.10.04.2017, Jan Haráč


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů