Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

↓NEJNOVĚJŠÍ DISKUSNÍ PŘÍSPĚVKY↓

Markéta Peggy Marvanová vyhrála americký extrémní závod horských kol Tour Divide

Markéta Peggy Marvanová vyhrála americký extrémní závod horských kol Tour Divide

Letošní nejmladší účastnice závodu o délce 4418 km - Tour Divide - Markéta Marvanová jela závod podruhé a stala se absolutní vítězkou ženské kategorie. Je vůbec první Evropankou, která tento závod vyhrála. Po Spojených Státech a Austrálii má i Česká Republika v tomto závodě vítězku v ženské kategorii. Markétě gratulujeme k neuvěřitelnému výkonu.




Závod se jede bez podpory, Samostatnost je absolutně nezbytnáZávod se jede bez podpory, Samostatnost je absolutně nezbytná

Přespávání není vždycky luxusPřespávání není vždycky luxus

Cetsa vede několika klimatickými pásyCetsa vede několika klimatickými pásy

Prohlédněte si všechny fotografie k článku...


Tour Divide je závod horských kol, který traversuje po pohoří Rocky Mountain z Kanady k mexickým hranicím. Délkou 4418 km je tento terénní ultra závod testem vytrvalosti, soběstačnosti a duševní houževnatosti. Závod je striktně bez zabezpečení, tedy každý závodník se může spoléhat jen sám na sebe a využívat pouze veřejné služby (hotely, obchody). Nejsou určeny žádné etapy - závodníci jedou každodenně největší možnou vzdálenost dle vlastních sil a odpočívají dle uvážení.

Závodníci mohou jet společně, ale nesmí si nijak vzájemně pomáhat a sdílet výbavu. Plánovaná pomoc je zakázána. Hodiny běží nepřetržitě od startu do cíle. Závodníci jedou ve stylu  bikepacking - na kole si vezou minimum výbavy na bivakování, opravu kola a jen tolik jídla a vody, které potřebují na cestu do dalšího města. I z těchto důvodů překonávají závodníci extrémní vzdálenosti každý den.

Markéta jela závod se svým přítelem AdamemMarkéta jela závod se svým přítelem Adamem

Dne 2. 7. 2017 ve 2.00 hodin ráno Peggy společně se svým přítelem Adamem jakožto 1. žena a 27. muž doráží do cíle. Cílem je hraniční přechod Nového Mexika s Mexikem, kde závodníky každoročně přivítá brána a hraniční stanice. Tímto závod končí, pro vítěze tu nečeká žádná odměna. Ale přesto tu každý závodník najde to co hledá. “Je to zvláštní pocit po takové dardě kilometrů dojet k bráně a koukat na ni. V hlavě se vám ženou myšlenky typu - to jsem mohla sedět doma než se takhle dřít, abych se ocitla tady - ale je to jen chvilkový pocit, následně se dostavuje euforie, pocit štěstí a radosti, ….vzpomínky na zážitky a vlastně i trochu smutek, že to ohromné dobrodružství začínající v horách s medvědy a pokračující přepočítáváním vody na poušti už končí.” svěřuje se Peggy.

“Měla jsem letos obrovské krize a dokonce chtěla i vzdávat. Kvůli sněhu a objížďkám jsem během prvních dvou dní ztratila časově skoro jeden den oproti plánu. V Kanadě bylo kolem nuly, pořád pršelo a na cestě se střídalo bahno a sníh. Pamatuji si, jak jsem po prvních 150 kilometrech přemýšlela, že bych nejradši vzdala. Jenže pak mi došlo, že bych musela oněch 150km projet zpět, protože tam byla nejbližší civilizace. A rázem mi v hlavě problesklo, že to nepřipadá v úvahu. Že přeci radši dojedu těch 4300 km vpřed, než se lopotit zpět tím bahnem takovou dálku. “ s úsměvem přiznává Peggy, která se před pár dny vrátila do ČR.

Vztah mezi Peggy a Adamem se opět utužil. „Podnikat takovéto cesty doporučuji každému páru. Vztah se může buď utužit, a nebo zjistíte, že nemá smysl. Obojí vnímám pozitivně,“ vysvětluje Adam. Oba jsou spokojeni se svým výsledkem a plánují další společné extrémní cesty a závody.

Podobně odvážně se letos Peggy s Adamem pustili do laponské výzvy Lapland Extreme Challenge za polárním kruhem, která do letošního roku neměla pokořitele. Tento nikým nedokončený závod pokořila společně s přítelem Adamem letos v březnu a zasloužili se tak o české prvenství.

Příroda vás během závodu doslova obklopíPříroda vás během závodu doslova obklopí

 

Svými výkony Markéta Peggy Marvanová vždy chtěla hlavně pomáhat lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí a bojují se zdravotním či jiným postižením. V roce 2015  pomohla americkým závodem získat finance na speciální elektrické dvojkolo pro dívenku Dáju trpící myopatií - postupným ochabováním svalstva. Laponskou cestou zase zahájila dlouhodobou sbírku na vybudování půjčovny dětských handbiků, jaká dosud v České Republice není. Půjčovna vznikne jako projekt organizace Černí koně, která zajistí nejen výrobu kol a provoz půjčovny, ale také sportovní akce s cílem informovat děti a rodiče o této úžasné možnosti. Po letošním Tour Divide se Peggy v rámci dobrovolné činnosti rozjede s motivačními přednáškami do dětských domovů.

O tom, jak Peggy za tři týdny poprvé projela Amerikou ze severu na jih, přespávala sama v lese i na veřejných záchodcích a přežila i setkání s medvědem, si můžete počíst v její knize Cesta za štěstím.

Více informací najdete na adrese http://peggymarvanova.cz


28.07.2017, Michal Kroužel


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RECENZE VYBAVENÍ

... z webu SvetOutdoru.cz